Sıradaki

Proje ile ilgili Bilgiler

Proje Adı: Sıradaki

Proje Alan Adı: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.siradaki.siradaki

Proje Numarası: 1008

Proje Ekip Üyeleri: Esra SARI – 100218853 / Nurtaç Mahire GÜNDÜZ – 100218852

Mentör Ad-Soyad: Mustafa YAVUZ

Projemizin Konusu ve Hayata Geçirebilmek için Hedeflerimiz

Herhangi bir devlet kurumuna, bankaya ya da sırada beklenerek işlem yapılan özel bir kuruluşa gidildiğinde işlem yapabilmek için sıra numarası alınmaktadır. Özellikle işlemlerin yoğun olduğu günlerde insanlar kalabalık ortamlarda saatlerce sıra bekleyebilmektedir. Bu bekleme sürecinde kişiler kalabalık ortamda durmak yerine farklı bir yerde beklemek isteyebilirler. İşte böyle bir durumda kişinin telefonuna indirebileceği bir uygulama ile sırası gelmeden belli bir süre önce, bildirim mesajı gelmesi hedeflenmektedir. Ayrıca Google haritalar ile ilişkilendirilerek işlemin yapılacağı yere ne kadar süre içinde gidileceği ve ona göre ne kadar süre önce uyarı alacağı belirtilebilmektedir. Aynı zamanda uygulamanın içine oyunlaştırma katılarak kullanıcıların sıralarına zamanında gelmeleri de sağlanabilmektedir. Kullanıcı, sıraya her girdiğinde sıra ona geldiği vakitte harita takip ekranında kişiye oyun oynamak isteyip istemediği sorulur. Kullanıcı koşarak vaktinde giderse iki katı puan kazanabilir. Vaktinde gitmezse iki katı puan kaybedebilir. Kullanıcı yürüyerek vaktinde gittiğinde normal puan kazanır, vaktinde gitmezse normal puanı kaybeder ve bu şekilde liderlik tablosundaki yerini alır. Her bir ay sonunda liderlik tablosundaki sıralamada birinci olan kişiye bedava kahve ikramı yapılacaktır. Bu uygulamayı okulumuzdaki hocalarımızla görüşerek okul için ayarlamak istemekteyiz. Bilindiği üzere okulun yemekhanesinde veya öğrenci işleri kısmında işlemler uzun sürdüğü vakitlerde çok büyük kalabalık olabiliyor. Öğrenciler uzun süreler boyunca sırada bekleyebiliyorlar. Buna engel olmak adına uygulamamızı kullanılabilir hale getirerek hem bu salgın döneminde psikolojik olarak kalabalık ortamlardan rahatsızlık duyan ve endişe eden öğrencilerin de işini gönül rahatlığıyla yapabileceği bir sistem oluşturmak istedik.

Mentörlük Süreci

Mentörlük sürecinin başında Mehmet hocamız bize bir form ile birlikte mentörlerin bulunduğu bir tablo gönderdi ve bu tablodan seçeceğimiz üç kişinin adını forma yazmamızı istedi. Daha sonra Mehmet hocamız bu isimlerden birini seçerek bize bildireceğini söyledi. Mehmet hocamız, bizim mentör Mustafa Yavuz’u uygun gördü. Mentör ataması yapıldıktan sonra tabloda yer alan mentörümüzün isminin hemen altında bulunan mail adresine grup arkadaşımı ve kendimi tanıtan ve mentörümüzün müsait gün ve saatlerini sorduğum bir mail attım. Mail içinde aynı zamanda proje fikrimizin küçük bir özetini gönderdikten sonra birkaç gün bekledik. Mentörümüzün müsait olduğu gün ve saatte ilk görüşmemizi gerçekleştirdik.

Resim-1: Mentörümüzle ilk görüşmemiz

Ders sürecinde daha önceden hazırlamış olduğumuz uygulamamızın ekran prototiplerini mentörümüze göstererek projemizi ve fikrimizi tanıttık. Mentörümüz, fikrimizin çok güzel olduğunu ancak düzenli bir tempoyla çalışmazsak yetişemeyebileceğini söyledi. Bundan dolayı projemizin tasarımlarını oluşturmamızı istedi. Mobil tasarım yaparken sıklıkla kullanılan material design kurallarını içeren bir siteyi bizimle paylaştı ve bu siteden yardım alarak projemizin tasarımlarını yapmamızı istedi. Mentörümüzün bizimle paylaştığı tasarım kurallarının bulunduğu site şudur: https://material.io/design/

Bir sonraki görüşmemize kadar tasarımlarımızı hazırlayarak mentörümüzle görüşme sağladık. Mentörümüzün inceleyip düzeltilmesi gereken yerleri vurgulaması üzerine tasarımımızdaki hatalı noktaları düzenleyerek sürecimize devam ettik. İlk görüşmelerde uygulamamızın ismi koyulmadığından mentörümüz ismi de düşünmemiz gerektiğini söyledi. Bunun üzerine grup arkadaşımla fikir alışverişi yaparak uygulamanın adını “Sıradaki” olarak belirledik.

Resim-2: Uygulamamızın logosu

Tasarım kısmını bitirdikten sonra, Android Studio’dan layoutlarımızın her telefonda doğru bir şekilde görünmesi açısından dikkatli şekilde tasarımlarımızı uygulamamıza döşedik. Mentörümüz bu aşamada bizi sıklıkla uyardı. Android telefonların hepsinde düzgün bir şekilde tasarımın görünebilmesi için tasarımlar yapılırken dikkatli bir şekilde yapılması gerekiyordu. Buna dikkat ederek yolumuza devam ettik. Bu yolda sıklıkla sıkıntıya düştüğümüz de oldu, çünkü tasarım aşamasının apayrı bir dünya olduğunu anladık. 🙂

Resim-3: Ekran Tasarımlarını Yaptığımız Görüşme

Tasarım kısımlarını atlattıktan sonra kodlarımızı yazmaya başladık. Projeyi yaparken aynı zamanda mentörümüz bize sıklıkla yazılım hakkında yeniliklerden ve yeni teknolojilerden bahsetti. Bunlardan biri olan Google’ın bulut sistemi olarak kullanılan Firebase’i projemizde kullanarak, projedeki kod yükünü de hafifletebildik.

Mentörümüz, kodlarımız için oluşturduğumuz Fragmentlerin düzenli bir şekilde klasörlenmesi gerektiğini ve bunu alışkanlık haline getirmemiz gerektiğini ifade etmekteydi. Grup olarak yapılan projelerde bunun büyük kolaylık kazandırdığını da aktardı.

Projemizi kodlarken bir sürü zorlukla karşılaştık. Uygulamamızda haritalar sistemini kullandığımızdan kullanıcıdan izin almamız gerekiyordu ve bu kısmı aşmak çok zordu. Kodları araştırıyor fakat istediğimiz şekilde bir sonuç elde edemiyorduk. Bu aşamada mentörümüz doğru bir şekilde kod nasıl aranır, aranıp bulunan kodun nitelikli bir kod olduğu nereden anlaşılır gibi spesifik bilgileri bize aktararak projemizde çok yardımcı oldu.

Kodlarımızı yazmaya devam ederken yeni şeyler de öğreniyorduk. Mentörümüz eskiden çok kullanılan ve tablo oluşturmaya yarayan TabloLayout yerine RecyclerView kullanıldığını söylediğinden, biz de tablo kullandığımız kısımlarda RecyclerView kullanarak yolumuza devam ettik.

Mentörümüz yeni şeyler öğretirken aynı zamanda bizim kendi başımıza da öğrenebileceğimiz birçok kaynak gösteriyordu.

Projemizde kullandığımız haritalar kısmı için API key almamız gerekiyordu fakat bu grup arkadaşım ve benim aşina olduğumuz bir şey değildi. Bu tarz bir şey yapmaktan veya denemekten korktuğumuz aşamalarda mentörümüz bize eşlik etti ve danışmanlık yaptı.

Mentörümüz, kodlama yaparken aynı zamanda bizim eksikliklerimizi tespit ederek bunları bize aktarıyor ve bu aşamada bunlara iyi bir şekilde çalışarak bir sonraki görüşmemize gelmemizi istiyordu.

Resim-4: Mentörümüzün Kodları İncelediği Görüşme

Her oluşturduğumuz ve tamamladığımız sayfaların test aşamasını yapmamız gerekiyordu. Bu aşamada mentörümüz test yaparken dikkat etmemiz gerekenleri söylüyordu. Test yaparken kullanıcının yapabileceği birçok senaryoyu düşünmemiz gerektiğini ve bu aşamanın ayrı bir meslek bilgisini de içerdiğini ifade etti. Bize minimum düzeyde de olsa, her yazılımcının yazılımını test edebilmesi gerektiğini vurguladı. Bu yüzden tamamladığımız her sayfada testlerimizi yapıyor, hatayla karşılaştığımızda o kısmı iyileştirerek ilerliyorduk. 

Uygulamamızın son basamağı olan Play Store’a ekleme aşamasında grup arkadaşım ve benim bir play store hesabımız olmadığından mentörümüz bize yardımcı oldu.

Genel olarak projemizin her aşamasında mentörümüz bize yardımcı oldu. Eksikliklerimizi, hatalarımızı düzelterek yola devam edebilmemizi sağladı. Yeni bilgilere adapte olabilmemiz için bize birçok kaynak sunarak çalışmamızı sağladı. Proje yönetim aşamasında sanki bir şirkette proje yapıyormuşuz gibi bir disiplinle projemizi yönetebilmemize katkı sundu.

Mentörlük uygulaması sayesinde, proje yapılırken nelere dikkat edilmeli, düzenli bir şekilde bir proje nasıl yönetilir gibi önemli konuları net bir şekilde öğrendim. Mentörümüz bir yazılım şirketinde proje yapıyormuşuz gibi süreci tasarlamamıza yardımcı oldu. Bunun için yazılım şirketlerinin yoğun bir şekilde trello gibi siteleri kullanarak görev dağılımı yaptıklarını öğrendim ve kendimce ben de böyle bir alışkanlığı edinebildim. Bir diğer husus ise yazılım şirketlerinde olmazsa olmaz olan GitHub, Jira gibi repository siteleridir. Projemizi yaparken yorum satırlarının dahi önemini vurgulayan mentörümüz sayesinde eklediğim commit satırlarını dikkatli bir şekilde eklemeye gayret ederek bu alışkanlığı edinmeye çalıştım. Kod ararken bile kodun güncel bir kod olması gerektiğini öğrendim. Bu bilgiyle hareket ederek yazılan her kodun güncel kaynaklardan alınmasının gerektiğini beynime kazıdım. Proje sürecinde bana bu alışkanlıkları ve becerileri kazandırdığı için mentörüm Mustafa Yavuz hocamıza sonsuz teşekkürlerimi ediyorum.

Esra SARI – 100218853

Salgın sürecinin tüm olumsuzluklarına rağmen elimizden geldiğince başarılı bir çalışma ortaya koymaya çalıştık. Süreç içerisinde her hafta en az bir kere mentörümüzle görüşme gerçekleştirdik. Yine neredeyse her gün Mobil Programlama dersine vakit ayırmaya çalıştım. Bu sayede android yazılım adına çok şeyler öğrendiğimi düşünüyorum. Bir projenin arka planında neler olduğunu, nelere dikkat edilmesi gerektiğini süreç içerisinde yakından görmüş oldum. Yeni bir yazılım dilini öğrenirken, nasıl bir çalışma yöntemi izlememiz gerektiği üzerinde durduk. Bu durumun bana çok faydası oldu. Mentörümüz, mobil uygulamada tasarım yaparken işimize yarayacak web sitelerini bize gösterdi. Yine programlama ile ilgili son güncel gelişmeleri de süreç içinde bize anlattı. Bu açıdan bana çok katkıları olduğunu da belirtmek istiyorum. Süreç boyunca bize desteği esirgemeyen mentörümüz Mustafa Yavuz Hocamıza ve böyle önemli bir çalışmayı yapmamızı sağlayan Mehmet Elibol Hocamıza teşekkürü bir borç bilirim.

Nurtaç Mahire GÜNDÜZ – 100218852

Öncelikle böyle dışarıdan sektörde çalışan kişiler ile öğrencilik hayatına devam eden kişilerin buluşturulup bir proje hayata geçirilmesi fikri gerçekten çok değerli geliyor bana. Biz de öğrencilik hayatımız boyunca bazı şeylerin farkında olmadan o bilince sahip olmadan öğrencilik hayatımızı geçirebiliyoruz. Bu mentörlük çalışması da aslında bir proje fikri. Böyle bir çalışmayı hayata geçirdiği için Mehmet Elibol hocamıza teşekkür ediyorum. Sıradaki proje fikri hayata dönüştürelebilecek bir fikir olduğunu düşünüyorum. Bu konuda da mentörlük yaptığım Esra ve Nurtaç’ı tebrik ediyorum. Proje boyunca onlarla güzel bir çalışma süreci geçirdik. Birlikte hatalar yapıp hatalarımızı nasıl çözeceğimizi düşündük ve araştırmalar yaptık. Onlar da gayretli oldular ve beni de tetikleyerek güzel sonuçlar elde ettik. Bu mentörlük sürecini sadece kod yazarak bir projeyi tamamlamamak gerektiği düşüncesindeyim. Mentörler kendi hayatlarından, sektörlerden örnekler vererek öğrencilik hayatının sonunda öğrencileri neler beklediğini belirtmeleri gerekiyor. Biz birçok konuları konuştuk. Bazen mobil dışına çıkarak proje yürütme aşama sohbetleri yaptık. Benim de öğrendiğim güzel şeyler oldu. Esra ve Nurtaç’ın da hevesli ve gayretli olmaları bizi bir ekip olarak güzel ürünler çıkartmamızı sağladı. Tabi vakit kısıtlı olduğu için ve pandemi sürecinden kaynaklı proje başlangıç seviyesinde ve işlevsel hale getirmeye çalıştık. Öncelikle Mehmet Elibol hocamıza, Esra ve Nurtaç’a teşekkür ediyorum.

Mustafa YAVUZ

Yazar: Esra Sarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir