Marmara QR-NFC Okuyucu


Proje ile İlgili Bilgiler

Proje Adı: Marmara QR NFC Okuyucu

Proje Alan Adı: https://play.google.com/store/apps/details?id=project.qr_nfc&gl=TR

Mentor Adı Soyadı: Talha KÖSEN

Proje Ekip Üyeleri: Aleyna CAN, Buse TURAN, Sümeyye ŞİŞMAN


Merhaba değerli botementorluk.com okurları;

   Bugün yazımızda sizlere Mobil Uygulama Geliştirme dersi kapsamında yaptığımız proje ve mentorluk sürecimiz ile ilgili keyifli bir yazı aktaracağız. Hollanda/Amsterdam ING Group şirketinde Android Uygulama Geliştirici olarak çalışan Talha Bey’e bizlere mentor olduğu için teşekkürlerimizi iletiriz.

   Mentorümüz olan Talha KÖSEN Bey’i kariyer gezimizden tanıdığımız için iletişim kurma sürecimiz çok hızlı bir şekilde başladı. 10 Nisan 2020 tarihini ilk görüşme günümüz olarak belirledik. Bu görüşmemizde mentorumüze mobil uygulama projemiz için geliştirdiğimiz fikirlerimizden bahsettik. Sonrasında ise aslında NFC kullanarak bir proje geliştirmek istediğimizi fakat aklımıza proje fikri gelmediğini belirttik. Ardından Talha Bey’in aklına NFC teknolojisini kullanabileceğimiz bir proje fikri geldi. Bu proje fikri ise, sınıflarının girişinde NFC ve QR Code kullanılarak o sınıflarda hangi ders ve hangi hocanın olduğunu gösteren bir uygulama fikriydi. Bu fikir hoşumuza gitti çünkü bilgisayar ve öğretim teknolojileri eğitimi bölümünde yapılacak ve okulda herkesin görebileceği bir uygulama olacağını düşündük. Daha sonra Android Studio programı ve orada kullanabilecek olduğumuz yazılım dilleri hakkında konuştuk. 45 dakikanın sonunda ise gelecek görüşme günümüze ve o zamana kadar nelerin yapılacağına karar verdik.

   İlk görüşmemizden 28 Nisan 2020 tarihine kadar 4 adet daha görüşme gerçekleştirdik. Bu görüşmelerde Android Studio ve Kotlin üzerinde çalışmalar yaptık. Bu süreci eğitim alma ve alıştırmalar yapma şeklinde gerçekleştirdiğimizi söyleyebiliriz. Sonrasında Balsamiq sitesinde projemizin ekran prototiplerini tasarladıktan sonra Mehmet hocamız ve mentorümüzle hazırladığımız ekran tasarımları hakkında fikir alışverişlerinde bulunduk.

   1 Mayıs 2020 tarihinde ise artık projemize başlamış bulunuyorduk. Mentorumüz ile ortak bir şekilde çalışıp haberleşeceğimiz platformlar olan “Trello, GitLab ve Sourcetree”yi seçtikten sonra, Talha Bey bir sonraki görüşmeye kadar Android Studio üzerinden ekran tasarımlarımızı yapıp sayfalar arası geçişleri halletmemiz gerektiğini söyledi. Bu görüşmemizle birlikte projemizin ilk adımlarını atmış olduk.

   Bu tarihten 4 Haziran 2020 tarihine kadar mentorümüzün destekleriyle birlikte uygulamamızın birinci versiyonunu hazırlamıştık. Birinci versiyonda yer alan kısımlar ise, öğretmenlerin giriş yapabilmesi, öğretmenlerin dersini seçebilmesi ve seçtiği derse ilişkin açıklama ve link paylaşabilmesi. Öğrencilerin ise labların ve sınıfların kapısında yer alan QR kodu okutarak sınıfa ait bilgileri görebilme kısımlarını tamamlamıştık. Bu bir aylık süreçte hem yeni bir dil hem yeni bir program öğrendiğimiz için zaman zaman zorlandık ama mentorumüzün yardımlarıyla sorunlarımızı çözdükçe kendimizi geliştirmeye devam ettik. Uygulamamızın birinci versiyonunun sunumuna kadar projemizi gerçekten kullanışlı bir hale getirmiştik ve sonuçtan memnunduk.

   İkinci versiyonun teslim tarihine kadar grup olarak biraz dinlendik çünkü bu süreçte yorulmuştuk. Daha sonra 17 Haziran 2020’de ise tekrar mentorümüzle haberleşerek ekrana gelecek “toast messages” ve en heyecanlı olduğumuz NFC etiketini kodlama ve kullanma kısmına başlamıştık.

   Uygulamamızın ikinci versiyonunun sunumuna kadar mentorumüzle iki adet görüşme gerçekleştirdik. Böylelikle projemizi son haline ulaştırmış olduk. 29.06.2020 tarihinde son sunumumuzu yaparken herhangi bir aksilik yaşar mıyız diye düşünüp heyecanlanmıştık fakat hiçbir aksilik yaşamadık ve yine uygulamamız sorunsuz bir şekilde çalıştı.

   Yazımıza son verirken bizlere bu iki buçuk aylık süreç içinde mentorluk yapan Talha Bey’e ve proje yapmamıza vesile olan hocamız Mehmet ELİBOL’a teşekkür ederiz.

Bizlere Kazandırdıkları;

   Android uygulama geliştirme kısmında hiçbir fikrim yoktu ve bu biraz beni tereddüte de düşürüyordu fakat mentor ile çalışmalar yapmak projemize profesyonellik kattı. Derslerde “Java” dilini öğreniyorduk ve mentorumuz sayesinde “Kotlin” öğrenmeye başladım. Verileri saklayacağımız alan olan “Firebase’in” nasıl kullanılacağını ve grup halinde çalıştığımızdan dolayı kod değişikliklerini görmek için “Sourcetree” kullanımını öğrendim. Uzaktan iletişim araçlarından biri olan “Skype” uygulamasını kullanarak çok sayıda görüşmeler yapmak ayrıca mentorümüzün görüşmeler dışında da bizlere yardımcı olması sürecin düzenli bir şekilde ilerlemesini sağladı ve bu sayede bu tür projelerde zaman yönetimi yapabilmeyi, zamanı etkili bir şekilde kullanılması gerektiğini tekrardan anladım. Genel olarak bu süreçte baştan sona nasıl bir mobil proje geliştireceğimi, hangi adımları izleyeceğimi, nerelerden nasıl araştırmalar yapmam gerektiği ile ilgili bir sürü bilgi edindim.
Buse TURAN

   Mentorluk sürecinde yeni bir yazılım dili olarak Kotlin ile ilgili fikrim oldu, örneğin değişkenler, fonksiyonlar gibi konuları öğrendim diyebilirim. Nfc teknolojisiyle ilgili araştırma yaparak nfc hakkında bilgi sahibi oldum.  Source tree ve Git’i bilgisayarda kurulumunu yapıp Source tree’nin nasıl kontrol edildiğini öğrendim. Trello uygulaması sayesinde grup içindeki proje çalışmamızda iş birliğini sağlamada, verilen görevleri zamanında yerine getirilmesi gibi yönlerden katkı sağladığını düşünüyorum. Öncesinde Qr kod ile ilgili çeşitli mobil uygulamalar görüyor ve kullanıyordum. Projemize Android Studio’da nasıl dahil edileceğini, emülatörde çalıştırılmasını uygulayarak öğrendim.
Sümeyye ŞİŞMAN

   Mobil Uygulama Geliştirme alanı bilgimizin yeterli olmadığı bir alandı. Mentorlük süreci sayesinde projemize eklemek istediğimiz özellikler veya gelişmeler için fikir alabildiğimiz için bu süreç projemize oldukça olumlu yansıdı. Süreç ile birlikte bu alanda nerelerde araştırmalar yapabileceğimizi öğrendim. Mentorlük sürecinde Kotlin dilini öğrenmeye başladık. Sonrasında ise Firebase kullanmayı öğrendik. Proje yönetimi ve zaman yönetimi ile ilgili olarak da projemizi GitLab’a yükledik ve Sourcetree ile bağlantısını sağlamayı ve Trello sitesi üzerinden projemizin adım adım ilerleyişinin nasıl sağlanacağını öğrendim.
Aleyna CAN

Yazar: Aleyna Can

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir