Fit 7/24


Marmara Üniversitesi – Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi

Projemizin Adı: Fit 7/24

Projemizin Google Play Linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gelecek.fit24

Mentörümüz:  Furkan AKDEMİR

Proje Ekip Üyeleri: Aleyna ZENGİN, Berranur ALTINTAŞ, Ramazan Furkan KÖK


Merhaba değerli okurlar,

Bu dönem aldığımız Mobil Uygulama Geliştirme dersi kapsamında biz Fit 7/24 isimli projemizi yapmaya karar verdik. Günümüzde dikkat edilmesi gereken fazla kiloluluk, olması gereken değerden daha az kiloya sahip olanlar veya spor yapıp formda kalmak isteyenler için bu projeyi oluşturduk.

Projemizde diyet listeleri, egzersiz listeleri, kalori listeleri ekranları yaptık. Kullanıcıların ideal kilo hesabı yapabileceği ekran ve hedefine göre günlük kalori ihtiyacı hesapladığımız ekranlarımız var.

Mentör seçimini yaptığımızda gerçekten çok değerli ve işini iyi yapan bir mentör bulduk. Sayesinde projemiz çok hızlı ve düzenli bir şekilde ilerledi. Bize her hafta vakit ayırdı ve Whatsapp’dan yardım istediğimizde de her zaman uğraşıp çözümler sundu.

Öncelikle projeminizin tasarım prototipini “balsamiq” üzerinde yaptık. Tasarımda da bize hep fikirler verdi. Proje yönetiminde,tasarım güzelleştirmesinde, görev paylaşımında her konuda bize yardımcı oldu. Prototipe göre Android Studio’ya tasarımımızı geçirdik.

Ardından mentörümüzle birlikte projede bize gerekli olan bilgilerin ışığında bir veritabanı modeli düşündük ve sonrasında tasarlamaya karar verdik. Veritabanımızı verilerle doldurduk. Proje başladığında bu verileri “assets” kısmından getirdik.

Veritabanını projeye ekledikten sonra, projemizin üzerinde detaylıca durup hangi kısımlara yönelmemiz gerektiğini söyledi ve bu kısımları nasıl yapacağımıza dair örnek projeler gösterdi. Bizimle kaynaklar paylaştı.

Veritabanı için kullandığımız “Android Room Database” i bize anlatarak gerçekten bizi çok büyük bir yükten kurtarmış oldu.

Furkan Bey, işinde çok iyi biri. Hata loglarına baktığında çözüm bulması uzun sürmüyor ancak bizler bu loglar arasında kayboluyorduk. Kesinlikle mentör seçimimizde şansımızın yaver gittiğini düşünüyorum.

Biliyorsunuz ki tüm Dünya’yı etkisi altına alan Corona Virüs olayları nedeniyle tüm projemiz uzaktan görüşmeyle yapıldı. Uzaktan görüşmemizi sağlayan toplantı araçları sayesinde ekran paylaşımı yaparak projede nerelerde takıldığımızı sorduk, bize hep fikir önerisinde bulundu. Yapamadığımızda bize nasıl olması gerektiğini belirtti. Anladığımızdan emin olmak için bize hep sorular sordu. Gerektiğinde ödevler verdi. Zoom görüşmeleri yaparak biriktirdiğimiz sorulara cevaplar verdi. Birlikte anlayarak çözmeye çalıştık. Bir sürü veritabanı hatası aldık ve çözmek anlamak çok zordu. Ama mentorümüz vakit harcayarak hepsini çözdü.

Mentorlük sürecinin bize kazandırdıkları:

Mobil alanda çalışmanın aslında ne kadar zor ve bilgi gerektiren bir iş olduğunu öğrenmiş oldum. Kesinlikle ve kesinlikle çok fazla incelenmesi gereken yeni yeni çıkan teknolojiler arasında sürekli gidip gelindiğini sürekli güncel kalmanın zorluğunu öğrendim. Bu sayede gelecekte yapmayı düşündüğüm mobil programlamadan uzaklaşmamı ve farklı yerlere yönelmemi sağladı. Kendisine bir kez daha teşekkür ederim.

-Ramazan Furkan Kök

Öncelikle proje nasıl yönetilir, görev dağıtımı nasıl yapılır bunu öğrenmiş olduk. Github kullanmayı öğrendik böylece bireysel çalışırken işimiz çok kolaylaştı. Mentorümüz sayesinde yeni teknolojilerden olan Room Database kullanımı öğrendik. Bu yönde ilerler isem bunun çok faydalı olacağını düşünüyorum. Hata aldığımızda veya yapamadığımızda mentorümüz hep yardımcı oldu. Mentor seçiminin çok önemli olduğunu ve bizim de şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Ama şanslı olmayanlara da haksızlık oluyor. Her mentor vakit ayıramıyor. Buna önem verilmesini isterim.

Son olarak Furkan Bey’e çok teşekkür ederim bizimle çok ilgilendi ve hiçbir zaman iletişim sıkıntısı çekmedik.

-Aleyna ZENGİN

Mobil Uygulama Geliştirme dersi kapsamında grup arkadaşlarımın ve mentorümüzün desteği ile çok güzel bir proje ortaya çıkarmış olduğum için çok mutluyum. Uzaktan eğitim sürecine rağmen bu kısa zamanda böyle bir proje ortaya çıkarma fikri beni gerçekten çok korkutmuştu. Yeterli süre ve kaynak olmadığını düşünüyordum. Ama süreç içinde mentorümüzün canlı görüşmelerde bize çok yardımcı olması, gerektiğinde hataları çözmesi benim için çok yararlı oldu. Mentorümüz sayesinde; Github, Android Room Database, SQLite programlarının kullanımını öğrenmiş oldum. Mentorlük sürecinin çok yararlı olduğunu düşünüyorum.

Mentorlük sürecinde sıkıntı yaşayan arkadaşlarımız da oldu. Bir gruba iyi bir şekilde geri dönüş olurken diğer gruplarda olumsuz etki yaratabiliyor. Bunun için gerçekten isteği olan, vakti olan ve yardım etmekten çekinmeyen mentor bulmak gerekir. Bir sonraki dönemlerde buna dikkat edilirse bu süreç gerçekten güzel işliyor.

Bize böyle bir uygulama yapmamızı teşvik eden Mehmet ELİBOL hocamıza ve Mentorümüz Furkan AKDEMİR’e çok teşekkür ederim.

-Berranur ALTINTAŞ

Koronavirüs sebebiyle dışarı çıkamadığımız şu günlerde video konferans uygulamasıyla Aleyna, Berra ve Furkan’a rehberlik ettim. Bu süreçte Android çatısıyla yeni tanışmış bu arkadaşlarla bir proje üzerinde çalıştık. Süreç boyunca sadece programlama değil, ürün geliştirme, takım halinde çalışma ve zaman yönetimi hakkında tavsiyelerde bulundum. Uygulamanın aslında kullanıcılar için yapıldığından, dolayısıyla Kullanıcı Deneyimi’nin öneminden bahsettim. Android Geliştirmesi yaparken mevcuttaki modern araçları tanıttım ve onların nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili ipuçları verdim. Takımdaki arkadaşlar ise doğru soruları sorarak, azimle çalışarak ve verilen görevleri yerine getirerek ortaya bir ürün çıkardılar.

Bu projeyi geliştiren ve hayata geçiren Aleyna, Berra ve Furkan’ı tebrik ediyorum. Umarım bu süreçten keyif almışsınızdır ve bu alanda yola devam edersiniz. Bu uygulama sizin için güzel bir referans olacaktır.

Sektörde çalışan insanları öğrencilerle buluşturarak öğrencilerin teknolojik olarak çağdaş kalmalarını amaçlayan Mehmet Elibol’u ayrıca kutluyorum.

-Furkan AKDEMİR (Mentör)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir