E-Park


Proje Bilgileri
Proje Adı: E-Park
Proje Alan Adı: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.e.park
Mentor Adı: Veli AKDENİZ
Proje Ekip Üyeleri: Çiğdem DURMAN, Gurbet ARSLAN, Hanım KARAÇOĞLU


Merhaba Sevgili Okurlar,

Bugün sizinle Mobil Uygulama dersi kapsamında hayata geçirdiğimiz projenin süreçlerini ve detaylarını paylaşacağız. Proje kapsamında Otopark uygulamasını hayata geçirdik, Google Play uygulamasında projemiz mevcuttur. Bu projeye karar verirken öncelikle İstanbul gibi kalabalık şehirleri göz önüne alarak hayatımızı otopark konusunda nasıl kolaylaştırabiliriz konusuna odaklandık. İnsanları hayatın ve trafiğin yoğunluğunda otopark aramaktan kurtarmak için online otopark rezervasyon sistemi kurmaya karar verdik. Size de bu sürecin detaylarından bahsetmek istiyoruz.

Öncelikle içinde bulunduğumuz pandemi sürecinden dolayı yüz yüze başlayan eğitimimiz sanal ortamda uzaktan eğitim olarak devam etti. Bu süreçte daha önce yüz yüze gerçekleştirdiğimiz mentor görüşmelerini Online kanallar üzerinden başlatıp devam ettirmek zorunda kaldık. Bu sürecin bize en çok kattığı şey uzaktan görüşme araçları sayesinde fiziki olarak Türkiye’de bile olmayan mentorümüz Veli AKDENİZ ile tanışma ve uzaktan disipline bir şekilde proje nasıl yürütülür bunu öğrenmek oldu.

Kendisiyle Skype üzerinden devam eden; grup halinde ve bazen de kişisel olarak devam eden görüşmelerimiz oldu. Öncelikle proje detaylarımızdan ve ekran tasarımlarımızdan kendisine bahsettik; bu süreçte bizi Scrum Board ile tanıştırarak bir uygulama nasıl ekip tarafından takip edilip iş bölümleriyle ilerleyiş tamamlanabilir bunu göstermiş oldu. Scrum Board oluşturup projede iş bölümlerini yaptıktan sonra bize 4 günlük süre boyunca yaklaşık günde 2 saat Android Studio’ya Kotlin dili ile giriş eğitimleri verdi. Bu eğitim serisinden sonra bizde projemize başlayarak startımızı vermiş olduk.

Bu süreçte Scrum Boardd’a yer alan görevlerin paylaşımını yaparak ekran tasarımlarımızı ve sınıfları oluşturmaya başladık. Aynı zamanda bir base activiy oluşturarak tüm metotlarımızı burada toplamaya karar verdik. Gerekli metotları base activity sınıfında oluşturmak projenin ilerleyen sürecinde bize ciddi anlamda kolaylık sağladı.

Birbirini takip eden toplu ve kişisel görüşmelerden sonra projemizi mentorümüzün desteği ile tamamlamış olduk. Bu süreçte bize her zaman sabırla, anlayışla ve büyük bir yardımseverlikler yol gösteren mentorümüz Veli Bey’e buradan da tekrar teşekkürlerimizi iletmek isteriz.

Ekibin her üyesinin kişisel fikirlerine gelecek olursak:

Çiğdem DURMAN: “Bu süreçte uzaktan iletişim araçlarıyla GitHub kullanarak bir projeye ortak nasıl katkıda bulunuru, uzaktan iletişim araçlarıyla da nasıl disipline bir proje yönetiliri ve profeysonel iş hayatında projelerde kullanılan Scrum Board’u öğrettiği için mentorüme çok müteşekkirim. Projedeki her görüşme benim için çok keyifli ve öğreticiydi. Bunu mümkün kılan mentor ve hocamıza sonsuz teşekkürler…”

Gurbet ARSLAN: “Mentorümüz Veli Beye öncelikle yardımlarından ötürü teşekkür ederim. Kendisi projemizi oluştururken profesyonel bir düşünce yaklaşımıyla ilerlememize öncü oldu. Bize iş hayatında çokça kullanılan Github ve Scrum Board yapısını göstererek tüm bu sürece uyarlamamızı sağladı. Gerektiğinde eksik yönlerimizi tamamlamak amacıyla verdiği Android derslerinin kendi açımdan verimini tartışamam. Kendisi bu süreçte ilk görüşmeden son görüşmeye kadar sürecin içinde oldu ve bize katkıları yatsınamaz. Tüm bu mentörlük süresince gösterdiği özveri çok büyüktü ve bu anlamda kendimizi çok şanslı hissediyorum. Bu sürece öncü olan hocamıza da çok teşekkür ederim ediyorum.”

Hanım KARAÇOĞLU: “Düşüncelerimi belirtmeden önce mentorümüz Veli Beye bu süreçte bizi hiç yalnız bırakmadığı için çok teşekkür ederim. Kendisi projemizin başlangıç tarihinden yayınlama tarihine kadar bize destek oldu. Bizlere bir projenin planlanmasında kullanılan Scrum Board yapısını öğretti ve kullanmamıza teşvik etti aynı zamanda Android Studio üzerinden GitHub aracılığıyla nasıl ortak proje geliştireceğimizi en ince detayına kadar anlattı ve karşılaştığımız aksaklıklarda her zaman bize destek oldu. Veli Bey gerek projemizle ilgili gerek kişisel gelişimizle ilgili bize çok şey kattı. Bu güzel deneyimi yaşattıkları için; sevgili hocam Mehmet ELİBOL’a ve mentorümüz Veli AKDENİZ’e tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.”

Şimdi süreci bir de Veli Bey’den dinleyelim;

“İlk mentorlük deneyimim olduğu için biraz tedirgindim ama grup olarak iyi çalıştığımızı ve programı çok iyi takip ettiğimizi düşünüyorum. Zaten severek yaptığım bir işle ilgili başkalarına yardımcı olmak, belki farklı kariyer fırsatı sağlayacak yönlendirmelerde bulunmak benim tek amacımdı. Gruptaki herkesin kısa sürede bu seviyeye gelmesi beni hem çok şaşırttı hem de çok mutlu etti 🙂 Benim için çok güzel bir tecrübe oldu, grup üyelerine tek tek teşekkür ederim.”

Böyle güzel çalışmalara yenilerinin eklenmesini diliyor ve yazımızı burada sonlandırıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir