CHUE


Marmara Üniversitesi – Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi

Projemizin Adı: CHUE
Projenin Alan Adı: Play Store/ Chue
Mentör Bilgisi: İsmail GÜNGÖR
Proje Ekip Üyeleri: Murat KARAŞAH , Haluk BEKLEYEN


Merhaba değerli okurlarmız;

Bu yazımızda sizlere Mobil Uygulama Geliştirme dersi kapsamında yaptığımız proje ve mentorluk sürecimiz ile ilgili deneyimlerimizi aktarmaya çalışacağız. Adesso Turkey şirketinde Android Uygulama Geliştiricisi olarak çalışan İsmail Bey’ e bizlere mentor oldukları için sonsuz sevgi, saygı ve teşekkürlerimizi iletiriz.


Sevgili okurlar öyle bir app düşünün ki sizi sizden daha iyi tanıyor. Öyle bir app düşünün ki yalnızlığınızı anında unutturuyor. Bir sağa bir sola derken o an geliyor ve “eşleşme başarılı”.

Peki bu eşleşmeler ne kadar başarılı ? Mükemmel mi , iyi mi , eh işte mi ?

Sevgili ekran kaydırıcıları bu konuyu sizler için uzun uzun araştırdık. Onların algoritması faso fiso. Siz daha mutlu olun diye öyle bir algoritma geliştirdik ki anlatamayız.

Sevgili ikoncanlar ve berkecanlar sağda solda hayallerinizi süsleyen kişi ile lahmacun yeme hayallerinizin olduğunu biliyoruz. Bu konuyu İsviçreli bilim adamları ile masaya yatırdık. Bu tarz bir hayalin sebebini bulamadık fakat ana nedenlerinden birine ulaştık.

2016 yılına baktığımız zaman insanların karakter modelleri üzerinde yapılan çalışmalar sonucu birtakım olayları yönetmek veya manipüle etmenin ne kadar basit olduğunu öğrendik. Bir örnek vermek gerekirse kurumunuza gelen iş başvurularında, karşınızdaki kişi hangi pozisyonlara uygun olup olmadığının bilgisini sağlamış oluyorsunuz. Veya 2016 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerine baktığımız zaman, yine seçmenlerin karakter tiplerine göre nasıl manipüle edildiği tüm insanlık tarihine yansıtılmıştır. Hatta üzerine belgeseller bile çekilmiştir. Ama merak etmeyin biz sadece bu olaylardan karakter tiplerini ve karakter analizini aldık.

Keşke giden data olsa be albayım.

Uzun lafın kısası, karakter modellerine göre eşleşme yapan bir algoritma tasarladık. Kullanıcılara bilimsel sorular sorarak karakter modellerini çıkartıyoruz akabinde profilinizi oluşturup alt komşumuz Melahat Abla kahve falınıza , üst komşumuz Gülçin Abla ise kader falınıza bakıyor ve daha sonra size en uygun adayları gösteriyoruz. İşin psikolojik ve analitik kısmına fazla girmek istemiyoruz. Bu alanı merak edenler için bir takım linkler ; sakın tıklama

Aklınıza az buçuk bir yapı oluşmadıysa…Evet , Tinder gibi ama değil.Çünkü karşınızda CHUE

Proje taslağımızı oluşturur oluşturmaz bir isim koyduk ismin nereden geldiğini lütfen sormayın. Bir takım hadiseler ile karşı karşıya geldik fakat ekipçe omuz omuza ne mücadeleler verdik.

Ladies and gentlemen …

Android ekosistemini omuzlamış , Android standardı haline gelmiş birisi… karşınızda İsmail GÜNGÖR


BÖLÜM BİR : TAKIM ÇALIŞMASI

Bir takım hadiseler sonucu mentorumuz İsmail Bey ile görüşmelere başladık.(Ekip olarak bir mentor eskittik bu ikincisi 🤪) İlk görüşmemizin ana teması biz kimiz , ne yapmak istiyoruz , ne yapmak istediğimizin ne olduğunu biliyor muyuz ve yapmak istediğimiz şeyin bir tasarımı var mı ? Bu soruların bir kısmı evet bir kısmı hayırlı fakat bu bizim ilk görüşmemizdi. Proje için oluşturduğumuz ilk balsamiq tasarımlarını İsmail Bey ile paylaştık.

Aynı şuan yazıyı yazarken yaşadığımız kısıtlı zaman sorununu proje içinde de yaşadığımız için bazı özellikleri hafifleştirmek için kurban avına çıktık.

İlk başta gözümüze oturum açmak için farklı metotlar sunduğumuz kısımlara takıldı. Proje sürecini hızlandırmak için oturum açmak isteyen veya üye olmak isteyenler e-mail adresleri ile basit bir şekilde halledebilirler.

Buluşmalardan bir örnek.

BÖLÜM İKİ: BUG

Kırmızı uyarı alınca tepkimiz

Projenin %70’i Debug işleminden oluşuyor. Hata almadan simülasyonun açıldığı tek an; Versiyon 1 sunumuna çıkmadan yaklaşık 20 saat önceydi. Şuan nasıl bir çaresizlik içerisinde olduğumuzu görseniz. Saat 5′ e 4 var. Gözü yaşlı olanlar anladı. Fakat “No pain, No gain”…

Yaşamış olduğumuz duruma amansız bir virüs gibi teslim olduk.Debug işlerinden pek fazla anlamıyorduk.Zaten vakit kaybetme nedenlerimizden biri bu olay .Bu olay karşısında daha temkinli olmak isteyenler bu link ile projeleri arasında sosyal mesafeyi koruyabilirler.

Sabahlar olmasın bu sabah break pointer.

BÖLÜM ÜÇ : PLAN, PROGRAM

Proje bir yandan ilerliyor bir yandan vakit su gibi akıp gidiyordu. İsmail Hocamız bu kriz yönetimini başarılı bir şekilde yönetmek için MVP olayından bahsetti. MVP ne diye soracak olursanız ; Minimum Viable Product. Versiyon 1 sunumu için tasarımsal boyuta fazla girişmeden projenin hizmet verebilmesi için hızlıca yeni bir plan hazırladık. Bu planda verilen sürede projenin ana temel algoritmasının çalışması olacaktı.

MVP için küçük bir görsel

Bu süreci sağlam adamlar ile tamamladık. Projemizin Versiyon 1 sunumu için planladığımız tüm hizmetler sağlıklı bir şekilde çalışıyorlardı.


BÖLÜM DÖRT : SON DOKUNUŞ

Versiyon 1 yayınlandıktan sonra gözümüze beliren sorunları ve eksiklikleri tespit ettik. Planımızın bu aşamasından sonra daha çok tasarımsal olarak müdahalelere ayırdık. Tasarımcı körlüğü olayı oluşmasın diye eşe dosta , kolu komşuya indirmelerini söyledik. Çoğu geri dönüş “Knka premium versene” oldu. Duyurulur; Pay to Win bizim sistemimizde çalışmaz.(Ta ki Tinder’ın yıllık 1.2 milyar dolar kazandığını duyana kadar.) Versiyon 2 için bir yandan yazılımı iyileştiriyoruz bir yandan tasarımsal dokunuşlar yapıyoruz.

Versiyon 2 için gerekli işlemleri tamamladıktan sonra Google Play için gerekli güncelleme paketini oluşturduk. Chue artık Play markette v2.1 olarak raflarda sizlerle.

Yazımıza son verirken bizlere bu zorlu süreçte mentorluk yapan İsmail Bey’e ve projeyi hayata geçirmemizde emeği olan hocamız Mehmet ELİBOL’ a teşekkürlerimzi sunarız.


Nesne tabanlı programlamaya uzak olsamda keyif alarak yaptığım bir proje oldu. Elbette bu sürecin mükemmel bir mentor ile birleşmesi sonucu ortaya bu kadar mükemmel bir proje çıktı. Saatlerce usanmadan sıkılmadan hataları çözmeye çalıştık. Bu süreç içersinde sürekli bize yol gösterip , motive edici konuşmalar yaptı. Doğruları hata yaparak bulduk. Proje yapım aşamasında firebase ekosistemini ve android studio ve java hakkında detaylı bilgiler edindim. Zaman zaman sıkıntılı durumlar içerisinde kalsak bile bu bizi daha sağlam olmamıza olanak tanıdı.

Murat KARAŞAH


Mobil uygulama pek ilgimi çekmeyen bir alandı, ancak bu süreçte mükemmel bir mentörümüz olması ve bizim sürekli kendimizi geliştirme istediğimizden dolayı mobil platformlara daha sıcak bakıyorum. Yaptığımız her görüşme sonrası biraz daha aydınlandığımı hissedebiliyordum. İsmail Bey’ in sadece konuşması bile insana güven veriyordu. Ondan aldığımız bu cesaret ile hata almaktan korkmayıp hata yapa yapa doğru yolu bulduk. Tüm bu süreçte Github’ ın ve Android Studio ‘ nun tüm inceliklerini öğrenip etkin bir biçimde kullandık. Buna ek olarak Real- Time Database hakkında baştan sona bilgi sahibi oldum. Yapmış olduğumuz tüm bu işlerde takım çalışmalarında ki iş paylaşımı ve zamana karşı sürekli verdiğimiz bu savaş bize zaman ve proje yönetimi konusunda oldukça tecrübeli hale getirdi.
Haluk BEKLEYEN


Şu an Isparta ‘ da vatani görevini icraa etmekte olan mentörümüz Sn. İsmail GÜNGÖR’ e hayırlı tezkereler diliyoruz.

O şimdi asker canı Debug ister,

Uykuda mevlam Android Studio göster.

Memleketimize göz diken düşmanlara ve memleketin kötülüğüne çalışanlara fırsat verme Ya Rabbi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir