Çek Yap Öğren


Proje Bilgileri
Proje Adı: Çek Yap Öğren
Proje Alan Adı: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mob.cameraxxx
Mentor Adı: Salih DEMİR
Proje Ekip Üyeleri: Çağlar YILDIRIM, Eda ILDIR, Ramazan TORİ


Merhaba Değerli Okurlarımız,

Bu yazımızda sizlere Mobil Uygulama Geliştirme dersi kapsamında yaptığımız proje ve mentorluk sürecimiz ile ilgili deneyimlerimizi aktarmaya çalışacağız. Garanti BBVA şirketinde Android Uygulama Geliştiricisi olarak çalışan Salih Bey’ e bizlere mentor oldukları için sonsuz sevgi, saygı ve teşekkürlerimizi iletiriz.

Her gün yeniden şekillenen teknolojiler artık evimizin her yerinde yer alıyor ve almaya devam edecek gibi de gözüküyor. Toplumların gelişmesiyle ebeveynlerimizde daha bilinçli anne baba olmaya çalışıyor. Ne kadar okul öncesi eğitimler alınsa da asıl ilk eğitim aile ile geçen ilk yıllarda belli oluyor. Bu gelişen dünyanın tabi ki olumsuz yanlarında var. Şiddet eğilimi olan oyunlar, yaşlarına uygun olmayan içeriklere sahip uygulamalarla karşılaşabiliyorlar. Biz dedik ki neden bu durumu daha sağlıklı hale getirmeyelim. Etkili öğrenme yönünde Okul öncesi eğitimini evde keyifli, eğlenceli ve kontrollü bir oyun tasarlayalım dedik.

Bakanımız; Sosyal M e s a f e uyarılarını dikkate alarak. Araya şehirler sığdırarak internetin fiber hızına güvenerek biz bunu yaparız diyerek adına bin bir tür isimler arasından sim seçerek ÇEK YAP ÖĞREN serüvenine başladık.

Anneler Babalar bilinçlensin. Çocuklar eğlenerek öğrensin dedik.

Uygulamamız anlatacak olursak; Ebeveynlerimiz ilk açılışı yapacaklar nasıl mı haydi yakından bakalım. Çocuklara Öğretmek istediklerimizi kontrol altına almak için telefonunuza bir pin gönderiyoruz. Siz bunu ilgili yere girdiğinizde bölüm ekleme, silme ve düzeltme haklarına sahip oluyorsunuz. Çocuklarınıza öğretmek istedikleri nesnenin fotoğrafını çekmelerini istiyoruz

Dedik biz pandemi döneminde çok fazla yapboz yapılmış ama bitirebilen olmamış. 🙂

Merak etmeyin bizimkisi daha kolay yapılıyor. Anneler “bak üst komşunun kızı şakır gibi İngilizce konuşuyor” diye serzenişte bulunmasınlar dedik ki her şey kontrol altında herkes “İngilizce bilecek İngilizce bilmeyen kalmayacak kur ücretleri…” diye bakılan ,dağıtılan reklamlara son dedik biz eğlenerek öğrenelim diye nesnenin hem Türkçe’sini hem de İngilizce’sini evlatlarınız şakısın diye uygulamamamıza ekledik.


HER ŞEY EVLATLARIMIZ İÇİN …………….

Atam ne güzel demiş.


Öğretmenler! Yeni nesli, cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin maharetiniz ve fedakârlığınız derecesiyle orantılı bulunacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister! Yeni nesli, bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir… Sizin başarınız, Cumhuriyetin başarısı olacaktır.”

Biz de bu fedakarlığa elimizi taşın altına koyduk.

Adına günler ve haftalar içinde ancak karar verebildiğimiz ÇEK YAP ÖĞRENİ ürettik.

Gördüğünüz tam olarak bir ekip işi ve ekibimizin ruhuna destek olan görüşmelerimizde tüm sıcakkanlılığı karşılayan, bu süreçte iş yüküne rağmen bizim sorunlarımıza çözüm olan kıymetli mentorumuz Salih Bey’e  ve değerli Mehmet hocamıza teşekkür ederiz.Mentörlük Süreci

Mentörlük süreciniz pandemi süreci nedeniyle uzaktan gerçekleştirdik ve ilk görüşmemizde daha çok tasarım ve level olsun mu olmasın mı üzerinde durduk böyle kısa sürede level olması biraz kapsamlı olacağından ve bu süre içinde yetiştiremeyeceğimizi söyledi ve biraz daha basite indirgedik ve buna karar verdikten sonra biz neler yapacağımızı sunduk mentörümüz de bize nereden ve hangi teknolojileri kullanmamız açısından birkaç site önerdi ve bu şekilde ilk görüşmemizi bitirip işe koyulduk. Görev dağılımını yaptıktan sonra arkadaşlarımla araştırmaya koyulduk ve neredeyse projemiz kapsamında herşeyi araştırdık ve bir ürün ortaya koyduk. İkinci görüşmemizde ise daha çok nasıl daha iyi hale getirebiliriz onu konuştuk mentörümüz ile mesela bize çektiğimiz fotoğrafları string formatta nasıl tutmamız gerektiğini ve bunun içinde araştırma yapabileceğimiz kaynak önerdi ve görüşmemiz sona erdikten sonra gene araştırmaya koyulduk. Bu süreçte de mentörümüzün yoğunluğu nedeniyle ve bizim de donanımsal sorunlar ve aynı zamanda da bizim günlük çalışmamızdan kaynaklı olarak mentörümüz ile fazla görüşme gerçekleştiremedik. Ama elimizden gelen herşeyi yapıp ve araştırmalarımız sonucunda böyle bir ürün ortaya çıkarmak bizi mutlu etti açıkçası.


Çağlar YILDIRIM*—– Bu dönem mentorluk süreci bana çok bir şey kazandırdığını söyleyemem. Yaşanılan salgından ve hayat koşullarından dolayı ne kadar projemizi ilerletip bitirebilsek de mentorümüzle sağlıklı olarak çok fazla görüşemedik. Donanımsal olarak yaşadığımız sorunlardan dolayı görüşmelerimiz de hep teorik olarak gerçekleştirmek zorunda kaldık. Bunların haricinde proje geliştirme sürecinin bana kattığı güzel yanları ise kotlin gibi güncel ve gelişmekte olan bir dili öğrenerek ilk mobil uygulamamızı kotlin ile birlikte geliştirmiş olmamız diyebilirim.

Eda ILDIR*—- Öncelikle tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ederim. Bu süreç bizi hem psikolojik ve fiziksel olarak yordu. Ancak üstesinden gelmeye çalıştık. Mobil uygulama pek ilgimi çekmeyen bir alandı aslında hala da öyle sadece fikrimi doğrular nitelikte bir tecrübe yaşadım. Bu sürecin uzaktan yürütülmesi gerçekten külfetli bir durumdu. Doğruları hata yaparak bulduk. Araştırma yapmak sürekli öğrenmek bizi geliştiren taraftı bu yönden güzeldi.

Ramazan TORİ*—-Bu dönemin benim açımdan çok iyi geçtiğini söyleyemem birçok nedenlerden dolayı bunun en başında da pandemi süreci geliyor ve bu yüzden mentorümüz ile zaman konusunda bazı sıkıntılar yaşadık ama her şeye rağmen bize çok şey kattığını düşünüyorum projemiz de güncel olan bir dili kotlini kullanmamızı istemesi ve projeyi geliştirirken yeni teknolojiler tanıdık ve öğrendik bu açıdan güzel bir çalışma oldu emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Yazar: Eda Ildır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir