Salutem

Proje Adı: Salutem

Proje Alan Adı: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.marmara.mobilproje

Proje Ekip Üyeleri: Berfin SÖNMEZ, Yunus ÖZOĞUL, Berkan Serdar KAVAS, Mustafa BAŞER

Proje Mentorü: Metin İLHAN

Herkese merhaba,

Bu dönem aldığımız Mobil Uygulama Geliştirme dersi kapsamında Salutem adını verdiğimiz ilaçlarınızı, notlarınızı ve eczane bilgilerinizi kaydedebileceğiniz bir mobil uygulama tasarladık.
Mentor seçimimizi yaparken önceki dönemdeki projemizden farklı olarak Mentorümüzün mezun olduğu okula baktık. Görüşmelerimizi uzaktan iletişim araçları ile yapacağımız için çalıştığı şirketin konumumuza olan yakınlığı ile pek ilgilenmedik.
İlk görüşmemizde Metin Bey’e proje fikirlerimizden bahsettik. Uygulamamız için hazırladığımız örnek prototip tasarımızı paylaştık. Nasıl geliştirebiliriz, neleri yaparız neleri yapamayız diyerek birçok fikir alışverişinde bulunduk.
Bir sonraki görüşmemizde Metin Bey bize Android Studio hakkında kısa bir eğitim verdi. Daha önceden hazırladığı bir uygulama ekranında hangi bileşenlerin nasıl kullanıldığından bahsetti.
İkinci görüşmemizde prototipte hazırladığımız tasarımın Android Stuido üzerinde yapılmış şeklini hazırladık. Bu hazırlık sürecinde Metin Bey bir sorun ile karşılaştığımız zaman bizimle sürekli iletişim halindeydi. Bu sebeple aldığımız birçok sorunu çok hızlı bir şekilde çözebildik. Her görüşmeden sonra grup olarak o gün neler yaptığımızdan ve bir sonraki görüşmeye kadar neler yapacağımızdan bahsederek görev dağılımı yaptık.
Proje sürecimizi github üzerinden yönettik. Böylece herkes aynı dosya üzerinde geliştirme ve güncelleme yapıyor, birbirimizi daha rahat takip edebiliyor ve koordineli bir şekilde çalışabiliyorduk.
Zaman zaman zorluklarla karşılaşsak bile mentorümüz Metin Bey’in sorunlarımızla hızlı bir şekilde ilgilenmesi ile bunları kolaylıkla aşabiliyorduk. Uygulamada algığımız hataları çözmek en zorlandığımız kısımdı. Metin Bey bu aşamada bize stackoverflow.com sitesini önerdi. Yazılımcıların en çok yardım alması gereken, tarayacımıza mutlaka sabitlememiz gereken bir site olduğunu söyledi.
Bu süreç uzaktan iletişim araçları ile yapıldığı için normal şartlardan daha fazla görüşme şansımız oldu. Daha fazla görüşme yapmak ise bize pozitif bir şekilde geri dönüş sağladı. Online görüşmelerin tek sorunu herkesin aynı zaman dilimi içerisinde uygun olmasıydı. Birkaç görüşmede katılım olarak eksiklerimiz olsa da en fazla görüşmeyi yaparak Metin Bey’in deneyimlerinden faydalanmak istedik.
Projemiz kabataslak bittikten sonra Metin Bey uygulama tasarımında değişikliğe gitmemiz gerektiğini, bu şekilde daha profesyonel bir uygulama yapacağımızı söyledi ve prototipte yaptığımız tasarımın dışına çıkarak kesinlikle daha güzel bir tasarım yaptık. Tasarım kısmında Metin Bey’in bakış açısı bizim için çok yararlı oldu. Tasarımları yaparken freepic sitesinden yardım aldık. Uygulamamızın buton tasarımlarını buradan yaptık.
Metin Bey okulda öğrenmediğimiz birçok şeyi bize öğretti. Uygulamamız genel olarak derslerle paralel bir şekilde gitti. Örneğin yapılan projeyi Google Play üzerinden yayınlama, güncelleme projeye gradle kütüphanesi dahil etmek gibi sayamayacağımız birçok dokunuşu oldu proje üzerinde. Bunun dışında Google’dan uygulama için buton tasarımları bulmak bunları projeye entegre etmekte derste öğrendiklerimizden farklı bir aşamaydı. Mentorümüz kullanıcı gözünde tasarımın büyük önem taşıdığını söyledi ve minumum 3 haftamızı neredeyse tasarım kısmına harcadık.
Genel olarak mentörlük süreci hepimiz için çok yararlı oldu. Bazılarımızın bu sektöre olan ilgisi ve isteği ortaya çıktı. Mentörümüz ise bizim yazılımcı olmamızı çok istediğini söyledi. Bunun için proje geliştirirken en başından itibaren neler yapmamız gerektiğini sürekli bize anlattı. Bir proje hangi aşamalardan geçer, kod yazarken nelere dikkat edilir, uygulamaya kullanıcı gözüyle nasıl bakılır gibi sorularımıza cevap verdi. Projeyi yaparken başka bir yazılımcının baktığı zaman bütün kodları sade ve anlaşılır bir şekilde okuması gerektiğini bu sebeple yazarken bunlara çok dikkat etmemiz gerektiğini söyledi. Metin Bey’e buradan tekrar teşekkürlerimizi iletiyoruz.
Mentor ile çalışmak kesinlikle projeye çok fazla profesyonellik katıyor. mentorümüz sayesinde bir uygulamanın hangi aşamalardan geçtiğini görüyor, projeye hem yazılımcı hem kullanıcı gözüyle bakabilmenizi sağlıyor. Özel sektörde çalışan birinden tavsiyeler almak kesinlikle beni motive etti.

Berfin SÖNMEZ

Mentorlük süreci bence güzel bir deneyimdi. Bilgi ve deneyim eksikliklerimi hızlı bir şekilde azalttı. Mentorün bize yardım edip yol göstermesi benim projeye olan bağımı arttırdı. Google Play’de uygulama paylaşma ve Firebase kullanımı gibi ek bilgileri de öğrenmemi sağladı. Bu mentörlük süreci beni ilerdeki iş hayatıma alışmamı sağlamak için ön gösterim gibi ufak da olsa hazırlayan ve yeni şeyler öğrenmem için çabalama isteği aşılayan süreç oldu.

                                                                                               Berkan Serdar KAVAS

Mentorümüz ile yaptığımız görüşmelerde öncelikle yazılım ile ilgili tecrübeli bir kişi ile görüşmek gerçekten çok faydalı. Bize yapacağımız proje hakkında detaylı bilgi verip planlama aşamasında çok katkısı oldu. Pandemi döneminde görüşmelerin uzaktan yapılması herhangi bir negatif etki yaratmadı. Sonuçta bilişim alanında uzaktan veya yakından bir farkın olmadığını düşünmüyorum. Bu sürecin tecrübesini yaşamak gerçekten benim için çok olumlu oldu.

Mustafa BAŞER

Mentor desteği öğrencilere büyük katkı sağlıyor. Hem projelerinin geliştirilmesi açısından hem de kendini geliştirmesi açısından yardımcı olunuyor ve mentorün içinde bulunduğu sektör hakkında bilgi ediniliyor. Her açıdan kolaylık ve katkı sağlanılıyor çok faydalı buluyorum. Ama uzaktan olması bu katkıları yarı yarıya kadar indiriyor.

Yunus ÖZOĞUL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir