EczaneGetir


Proje Adı: EczaneGetir
Proje Alan Adı: https: //play.google.com/store/apps/details?id=com.eczane.eczanegetir
Mentorumuz: Ahmet YENEN
Proje Ekip Üyeleri: Elif BARCA, Gürkan İLİŞEN


Herkese merhabalar,

Bugün ki yazımızda sizlere Mobil Uygulama Geliştirme dersi kapsamında yaptığımız projeyi ve mentorluk sürecimiz ile ilgili deneyimlerimizi aktaracağız. Bize tüm katkılarından dolayı mentorumuz Ahmet Bey’e teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Mobil Uygulama Geliştirme dersi kapsamında mentor eşliğinde bir mobil uygulama yapmamız gerekti. Yapacağımız bu uygulamanın mümkün olduğunca özgün bir proje olması lazımdı. Bunun için ilk olarak, hocamız Mehmet Elibol’un bize sunduğu mentor listesinden üç mentor seçimi yaptık. Ve hocamız bize ilk tercihimiz doğrultusunda mentor olarak, İstanbul Teknopark’ta Sosyopix Şirketi’nde Android Geliştirici olarak çalışan Ahmet Yenen’i atadı. Hemen sonrasında kendisiyle iletişime geçtik ve bize hemen dönüş sağladı. İlk olarak görüşmek istediğimiz güne ve saate karar verdik. Yaşadığımız Covid-19 salgını sebebiyle görüşmelerimiz online olacaktı.

Mentorumuzla ilk görüşmemizi gerçekleştirdiğimizde, bir tanışma sohbeti ve projemizin ne olduğundan, projemizde neler yapabileceğimizi konuştuk. Ve mentorumuz bizi motive etti.

Bu aşamada projemizin ne olduğu ve nasıl bir amaçla yaptığımızı anlatmak istiyoruz;

Biz proje konumuzun daha özgün olabilmesi için çevremizdeki insanlara “hayatınızı kolaylaştırması için ne tür bir mobil uygulama olmasını isterdiniz? “ diye sorduk. Ve sonuçlarımızdan yola çıkarak projemiz olan EczaneGetir uygulamasını hayata geçirmeye karar verdik.

EczaneGetir uygulamamızda hayata geçirmek istediğimiz uygulamanın amacı;

İnsanlar nasıl market, teknoloji, giyim gibi sektörlerde online uygulama kullanarak sipariş veriyorlarsa bizde aynı mantığı eczanelerde yapmak istedik. Bu amaçla insanlar almak istedikleri ilaçların kodlarını yazarak ilaçlarını evlerine sipariş edebilecekler. Ve insanlar bazen doktorun yazdığı ilaçları almayı unutuyor ya da vakti olmuyor bu aşamada bizim uygulamamız devreye giriyor. Kişi uygulamamızı ilk indirdiğinde istediğimiz kişisel bilgileri doldurarak kayıt olacak ve e-mail ve şifreleriyle uygulamaya giriş yapabilecekler. İnsanlar reçete deki kodlarıyla uygulamamızdan ilaçlarını sipariş edebilecekler. Ayrıca uygulamamızda kişinin eski siparişlerini gösterecek bir liste kısmı olacak. Kişi burada eczanın siparişini değerlendirmek için yıldız verip, yorum yapabilecek. Bunlara artı olarak kişilerin yanında eczacılar içinde giriş kısmı olacak ve eczaneler giriş yaparak kendileri için yapılan değerlendirmeleri ve yapılan siparişleri görebilecek.

Mentorumuzun bize ilk önerisi projemiz için prototipimizi tamamlamamız. Bu bağlamda prototipimizi yapmaya başladık. Yaptığımız prototipi mentorumuza gösterdik ve bize prototipimiz üzerinde düzeltmeler yapmamızı istedi. Bizde mentorumuzun prototipimizde düzenlememizi istediği kısımları düzenledik.

Sonra ki görüşmemizde projemizin çoğunluğunda veri tabanı kullanacağımız için mentorumuz projemizin ilk olarak kayıt ve giriş kısmı için FireBase bağlantısını anlattı. Ve bu görüşmemiz yaklaşık iki saat kadar sürdü. Hatta bizim için internet sitesinde FireBase’i anlatan yazı ekledi.

Bu süreçten sonra bizim için çok yoğun bir süreç başladı. Andorid Studio üzerinde tasarım ve kod yazmaya başladık. Bu yapım aşamasında yapamadığımız kısımlar, hata aldığımız yerlerde mentorumuzla iletişime geçtik. Kendisi iş yoğunluğundan bize vakit ayırdıkça, elinden geldiğince bize yardım etti.

Artık birinci versiyon sunumumuz gelmişti. Mentorumuzla son kez takıldığımız kısımlar için bir görüşme yaptık. Projemizde yetişemeyen kısımlar vardı. İlk versiyon kısmını bu son haliyle sunduk. Projemizin kodları üzerinden neler yaptığımızı ve neler yapmak istediğimizi anlattık. O gün Mehmet Elibol hocamız sitemiz üzerindeki görüşlerini, yetersiz yerleri ve düzeltmemiz gereken yerleri belirtti. Bizde bu konudaki açıklamalarımızı yaptık. Ve ikinci versiyon için tekrardan projemizi geliştirmeye devam ettik.

İkinci versiyon yapım aşamalarımız şöyle oldu;

Projemizin ikinci versiyonu için mentorumuzla iş yoğunluğundan dolayı online görüşmeler yapamadık. Fakat takıldığımız ve yapamadığımız yerlerde mentorumuzla mesaj yoluyla iletişime geçerek yardım aldık. Projemize ilaçlar içinde veritabanı bağlantımızı kurduk. Sipariş aşamalarını tamamladık. Yetiştiremediğimiz kısımlar oldu. Hem süremizin kısıtlı olmasından hem de yoğunluğumuzdan sebep istediğimiz bazı kısımları yetiştiremedik.

Artık ikinci versiyonun sunumuna gelmiş olduk. Yaptığımız değişiklikleri, eklediğimiz kısımları ve düzenlediğimiz kısımları hocamıza kodlar üzerinden ve tasarımımız üzerinden anlattık. Hocamızda projemizde beğendiği kısımları, eksik gördüğü yerleri bizimle paylaştı. Ve bize projemizle ilgili sorular sordu. Bizde soruları kendimize göre cevapladık.

Bizim yaşamış olduğumuz süreç bu kadardı.


Mentor’lük programı için öğrencilerin öncelikli olarak hocaları tarafından gelişimlerinin kontrol edilip seviyelerinin başlangıç düzeyinin üstünde görülmesi gerekli. Bu durum sağlandığı takdir de sektör de çalışanlar tarafından yönlendirmeleri daha uygun olacaktır. Diğer yandan bulundukları alanda aldıkları dersler öğrenim süreçlerin ilk defa alınıyorsa proje bazlı gidilmesi bir öğrenci için uygun olmamaktadır, nedeni ise başlangıçta emeklemeyi öğrenmeden koşmaya başlıyor olarak tasfir edebilirim. Öğrencinin küçük metodolojilerle ilerlemesi ve konuları hazmetmesini sağlamak daha mantıklıdır şöyle örnek verebilirim: Android doğru ekran tasarımları nasıl yapılır üzerine 2 veya 3 activity veya fragment lik giriş ödevi bu 1 olsun, 2 bir netwok isteği nasıl atılır basit bir hava durumu api üzerinden bu kontrol sağlanıp hangi kütüphane ve bu kütüphanenin çalışma mantığı nasıl işler gibi konuları sadece buna odaklanarak ögrenmesi daha uygun olacaktır, bunlara ek olarak devam edebilirim . Kısacası tam proje yerine kesit kesit ödevler ilerlemesi benim tarafımca daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Ahmet YENEN

Mentorlerle çalışmanın olumlu yanı olduğu gibi olumsuz yanları da vardı.

İlk önce projelerde yönlendirici mentorlerdir. Fakat dümende sizler olduğunuzu unutmayın…

Projelerinizde bilgi okyanus gibidir ancak yararlı bilgileri mentorler sayesinde kolay bir şekilde ulaşmak projelerinizde yararlı olacaktır.

Yapılmaması gereken hatalardan iki tanesi;

Birincisi kesinlikle zaman olayını iyi ayarlamalısınız projeniz bir sürecin sonunda ortaya çıkacaktır bu yüzden erkenden başlanmalı ve sürece sadık kalınmalıdır.. İkincisi asıl önemli olan mentorlerinde zamanlarının çok olmadığıdır.. onlara güvenerek projenizde gevşek davranmayın… Onların sadece sizlere yol gösterici olduğunu unutmayın.

Projelerinizde kaynak okyanus gibi ancak Türkçe dilinde bulmak zordur. O yüzden ingilizcenizi geliştirin.Eğer öğrenciler gerçekten bir alan düşünüyorlarsa mobil developer düşünmelerini tavsiye ederim.

Tüm bunlar için mentorumuz Ahmet YENEN’e ve hocamız Mehmet ELİBOL’a teşekkür ediyorum.

Gürkan İLİŞEN

Bana göre mentorlük süreci projenizde konuda uzman biriyle çalışılması açısından önemli bir süreç olduğunu düşünüyorum. Mobil uygulama yaparken hatalarınızı görmeyi, tasarımınızı planlamayı, kodlamadaki hataları bulmada gibi birçok konuda yardım sağlıyor. Bu süreçte bir projeyi nasıl planlamam gerektiğini öğrendim. Özellikle FireBase gibi bir veritabanını öğrendim ve ilerde çok işime yarayacağını düşünüyorum.Bu süreçte mentorumuzun iş yoğunluğundan sebep fazla görüşme sağlayamadık.Daha fazla görüşme sağlasaydık projemizde daha da çok ilerleyebilirdik ve projemizi daha iyi geliştirebilirdik.Tüm bunlar için mentorumuz Ahmet YENEN’e ve hocamız Mehmet ELİBOL’a teşekkür ediyorum.

Elif BARCA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir