BiPaylaş


Marmara Üniversitesi – Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi

Projemizin Adı: BiPaylaş
Projemizin Alan Adı: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kemiksiztekin.bipaylas
Mentörümüz: Hasan AKSOY
Proje Ekip Üyeleri: Elif Nur KEMİKSİZ, Meltem TEKİN.


Herkese Merhabalar,

Mobil Uygulama dersimiz kapsamında mentör eşliğinde bir mobil uygulama hayata geçirmeyi amaçladık. Bu yola çıkmadan önce tabiki de bir mentöre ihtiyacımız vardı. Hocamız Mehmet ELİBOL’un bize önerdiği mentörler arasından  seçim yaptık ve bu projede bize destek sağlayan mentörümüz Şişli’de Extra Loyalty Solutions şirketinde çalışmakta olan Hasan AKSOY idi. Kendisiyle iletişime geçtik ve sağ olsun hemen geri dönüş sağladı. Pandemi sürecinden dolayı görüşmelerimizi Zoom üzerinden gerçekleştirdik.

Proje konusuna gelecek olursak biz bir kıyafet paylaşım uygulaması yapmayı amaçladık. Bu uygulamada amacımız kıyafete ihtiyacı olan kişiler ile kıyafet bağışı yapmak isteyenleri buluşturmaktı. Bunun için araştırmalar yaptık, bu gibi uygulamaların olup olmadığına baktık. Araştırmalarımız neticesinde bu gibi projelerin olduğunu gördük fakat çoğu dijital platformda değildi. Yani çoğu Kadın Koordinasyon Merkezi, Türkiye Yardımseverler Derneği, Belediye Kumbarası gibi belediye ya da dernekler tarafından herhangi bir dijital ortam olmadan yürütülen projeler vardı. Bizim rastladığımız çok az miktarda dijital ortamda yapılan bir şeydi bu. Biz de bunu bir eksik olarak tespit ettik ve böyle bir şey yapmaya karar verdik.

Projemizi yapmadan önce hocamıza projemizi anlattık ve ekran prototiplerini tasarladıktan sonra hocamızdan onay alıp mentörümüzle ilk görüşmemizi gerçekleştirdik. İlk görüşmemizde mentörümüze yapmak istediğimiz projeden bahsettik, hedeflerimizi söyledik. Mentörümüz yararlanabileceğimiz kaynakları bize belirtip projede yer alacak olan kısımlardan bahsetti. Daha sonra mentörümüz bir A4 kâğıdına projemizde yapılması zorunlu şeyleri ve olsa iyi olur dediğimiz şeyleri liste halinde yazmamızı istedi. Böylelikle ilk görüşmemizi tamamlamış olduk.

İlk görüşmemizin ardından mentörümüzün bizden istediklerini yerine getirdik ve ikinci görüşmemize odaklandık. Bir yandan projemiz ile ilgili araştırmalarımız devam etti ve bu süreçte kendimizi geliştirmeye çalıştık.

Yaklaşık bir hafta sonra mentörümüzle ikinci görüşmemizi gerçekleştirdik ve bu görüşmede projemize yararlı olacak bazı konuları belirledik, yapacağımız projede Firebase kullanmaya karar verdik ve projemizle alakalı ekran prototiplerimiz üzerine konuştuk. Ekran prototipini tekrar tasarlamaya karar verdikten sonra görüşmemizi sonlandırdık.

Ekran prototiplerini tasarladık, araştırmalarımız ve öğrenmelerimiz devam ederken bir görüşme daha gerçekleştirdik ve mentörümüz ekran prototüplerimizi inceledi, bize önerilerde bulundu, açıklamalar yaptı. Bu görüşmemizin ardından yavaş yavaş kod yazmaya geçeceğimizi öğrendik ve derste öğrendiklerimizden de yola çıkarak ufak denemeler yaptık.

Bir sonraki görüşmemizde projeyi en minimum gereksinimleri içerecek şekilde tasarladık. Fazla olduğunu düşündüğümüz bir ekranı kaldırdık ve Firebase login demosu yapmaya karar verdik. Bu projemizi yaparken Github kullanacağımızı öğrendik ve projeyi oraya adapte ettik.

Artık projemizin kodlarını yazmaya başlamıştık. Proje ekran tasarımları, giriş yapma, kayıt olma, kamera işlemleri kısımları tamamlanmıştı ve ilk sunum tarihi gelmişti.

Zoom üzerinden 08 Haziran 2020 tarihinde ilk sunumumuzu gerçekleştirdik. Sunum Zoom üzerinden olduğu için biraz gergin ve heyecanlıydık. Alışkın olmadığımız bir şeydi uzaktan bağlantıyla sunum yapmak.

Sunumun ardından hocamızın projemiz hakkında değerlendirmelerini dinledik ve bunun ışığında ikinci sunumumuz için işe koyulduk.

Projemizi hayata geçirirken bir çok hata ile karşılaştık. Bu hatalar  en başta basit hatalar, halledilmesi kolay olan hatalar gibi görünse de gittikçe aldığımız hatalar zorlaşmaya ve bize vakit kaybettirmeye başladı. Bu durum için izlediğimiz yol mentörümüze danıştıktan sonra hataların çözümü için kaynak aramak. Kısa süre içinde hataları giderebiliyorduk artık. Bu durum bizde  artık bağışıklık kazandırmıştı. 🙂 

Aldığımız hatalar gradle, fragment, activity, parametre ve apk almaya çalışırken karşılaştığımız hatalardı. Bu tür hataların çözümü için hata mesajında bize ne söylediğini anlamamız çok önemliydi. Çünkü hatamızın neyden kaynaklandığını tam olarak anlamazsak sağlıklı bir şekilde araştırma yapamazdık. Bunun için öncelikli olarak hatayı anlamaya çalıştık, verilen hatayı aramaya koyulduk, mentörümüz sayesinde kaynak ve örnek yazılar bulduk. Bunlar sayesinde hatalarımızı kısa sürede gidermiş olduk. 

İkinci sunumumuz için projemizde kalan kısımlarımızı tamamlamak için 3 hafta süremiz vardı. Bunun için vakit kaybetmeden işe koyulduk ve projemizi yetiştirmeye çalıştık. Artık elimizde somut bir şey vardı ve bu bizi mutlu ediyordu. Sunum günü gelip çattı. Son sunum olduğu için heyecanımız daha yüksekti tabii. 29 Haziran 2020 tarihinde ikinci sunumumuzu da gerçekleştirdik ve bir sürecin daha sonuna gelmiş olduk.

Bizim yaşadığımız, geçtiğimiz yol böyleydi. 

Buradan bize destekte bulunan, yol gösteren, iş yoğunluğuna rağmen bizimle ilgilenen çok değerli mentörümüz Hasan AKSOY’a teşekkürlerimizi sunarız.

Ayrıca bizi böyle bir proje yapmaya teşvik ettiği, önerilerde bulunduğu için Mehmet ELİBOL hocamıza ve yazımızı okuduğunuz için sizlere teşekkürü bir borç biliriz.


MENTÖRLÜK SÜRECİNİN BİZE KAZANDIRDIKLARI

Süreç içerisinde iletişim, zaman yönetimi, proje akışı ve adımları, düşünme ve iş geliştirme konularında ilerleme sağladık. Projenin sadece düşünce ve hayal olmadığını proje sahiplerinin düşünceleri dışında kullanıcıların gözünden nasıl gözükeceğini ve bunun üzerine projede yapılacak değişiklikleri kabullenmeyi ve plana dahil etmeyi öğrendik. Proje geliştirmenin tek bir adımdan oluşmadığını, fazlara bölüp daimi bir gelişim ve kullanıcı geri bildirimi ile düzeltim sürecinde yaşayan bir öge olduğunu benimseyip uyguladık. Mobil uygulama geliştirilirken yardımcı gereçleri kullanmayı öğrendik; Adobe XD, Github, Firebase, Firestore.
Mentee’lerim gelişime açık ve öğrenmeye istekliydiler. Program dahilinde aldıkları geri bildirimleri uygulamaya devam ettikleri sürece mobil programlama özeli olmaksızın mezuniyet sonrasında beraber yarışacakları iş/staj arayan birçok adaydan bir adım önde olacaklarını düşünüyorum. Ders yoğunluğu ile proje isteleri arasında ters orantı olsaydı daha iyi bir çıktı elde edilebilirdi. Umarım projelerini geliştirmeye devam ederler. Mentee’lerime ve programın oluşturucusu/yöneticisi Mehmet ELİBOL hocama teşekkürlerimi iletirim.
(Hasan AKSOY)

Mentörlük süreci bana aslında böyle bir projenin bilen birinin gözetiminde yapılmasının daha yararlı, daha işe yarar olabileceğini öğretti. Bir mobil uygulamanın temeli nasıl olmalı, nasıl olursa daha verimli ve işleyişli olur, uygulama nasıl göze çarpar, nasıl ilgi çekici hale gelir, nelere dikkat edilmeli, hatalar nasıl düzeltilmeli gibi konularda daha fazla bilgi sahibi olmamı sağladı. Zaman yönetiminin bu süreçte çok iyi ayarlanması gerektiğini, iş dağılımının çok iyi yapılması gerektiğini öğrendim. Hasan Bey’in yaptığı işi ile alakalı bir fikir sahibi olmuş oldum. Bu süreçte Firebase’i öğrendiğim için kendimi şanslı hissediyorum. Çünkü işimizi çok kolaylaştırdı. Bu süreç sayesinde birçok konuda bilgi sahibi oldum. Bunun için mentörümüz Hasan Bey’e ve Mehmet ELİBOL hocamıza teşekkür ediyorum.

(Meltem TEKİN)

Sanırım şu ana kadar kod yazarken kullandığım uygulamalar arasında Android Studio en çok hata, uyarı aldığım programdı. Bu hatalar ve çözümleri üzerine gerçekten uğraşmak gerektiği zamanlar oldu. Ama bu hataları sorunları mentörümüz sayesinde kolayca aşabildik. Bu süreç içerisinde kullandığımız Android Studio’ya Github bağlamayı, onda Github kullanmayı mentörümüz sayesinde öğrendik. Trello aracını kullanarak projeyi adım adım ilerlettik. Mentörümüz aynı zamanda bize recycle view kullanmasını da öğretti. Aynı zamanda bize kolay tasarım yapmak için kullanılan Adobe XD programını da öğretti. Bunlar için mentörümüz Hasan Bey’e ve Mehmet ELİBOL hocamıza teşekkür ediyorum.

(Elif Nur Kemiksiz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir