TAKMA KAFANA


Marmara Üniversitesi – Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi

Projemizin Adı: TAKMA KAFANA
Projenin Alan Adı: takmakafana.com
Mentör Bilgisi: Okan TOPER
Proje Ekip Üyeleri: Murat KARAŞAH , Haluk BEKLEYEN , Doğukan Okan


Sevgili weblog takipçilerimiz toplanın 2020 yılının en duyulmayan projesinden bahsediyoruz.

Gönül ister ki İstanbul trafiğine çözüm bulalım ama bu iş bizi aşar dedik.Nasıl bir proje üretsek diye düşünürken birden aklımıza yenilikçi hizmetler geliverdi.

Hafif bir aydınlanma yaşadıktan sonra aslında bir ihtiyacı karşılayan proje değil bir ihtiyacı yaratan proje yapma kararı aldık.Projemizden hemen bahsetmem gerekirse şöyle;

Siz çok yoğun çalışan bir iş insanısınız.Hayatınız o kadar yoğun tempodaki evden işe, işten toplantıya, oradan buraya giderken istifa edip Egeye yerleşme hayalleri kurarken bir bakmışsınız aracınız kirli.Kara kara düşünüyorsunuz…Evet , çok önemli bir toplantıya gitmeniz lazım kendinizden ödün vermemişsiniz.007 James Bond çantanız elinizde, fiyakanız yerli yerinde tüm karizmanızı kirli bir araç yerle bir edemez. Şimdi derin bir nefis alıp sakinleşiyoruz

Siz kalitenizden ödün vermeyin kirli aracınızı kafanıza takmayın diye aracınızı adresinizden teslim alarak profesyonelce iç dış temizleme yaparak istediğiniz adrese teslim ediyoruz.

21.YY da araç yıkatmayı TAKMA KAFANA

Tabi bu anlattıklarımı yapabilmek için bir mentore ihtiyacımız vardı.Projeyi kararlaştırdıktan 1 hafta sonra bizim projemiz için seçilmiş mentorumuzun ismini öğrenebildik.Tabi öğrenir öğrenmez LinkedIn hesabından stalkladık.Fakat LinkedIn camiasında pek stalk kültürü yokmuş…Mentorumuz Okan TOPER hakkında edindiğimiz ön bilgiler sonucunda özel sektörde front-end developer olarak hizmet verdiğini ve BÖTE mezunu olduğunu öğrendik ve o’an dedik ki ; “Evet,O bizim mentorumuz”.

Bu görsel tamamen Okan TOPER’in okurken mutlu olması için eklenmiştir.Sevgili okuyucularımız ile bir alakası yoktur.

Buluşma Heyecanı

Zekice hazırlanmış bir projemiz var ve harika bir mentor ile birlikte yapmak için planlanmış vaktimiz var.İlk işimiz sürecin hemen başlaması için mentorumuz ile buluşmaktı. Uygun vakit ayarlamak ve mentorumuz ile iletişim kurmak ciddi anlamda rahat ve basitti.İlk buluşma için en uygun zaman ve mekan belirlendi fakat elimiz boş gitmek istemedik.Ekip olarak ufak bir arayüz tasarımı yaptık.Heyecan dorukta yavrumuza TAKMA KAFANA adını verdik.İlk görüşmeye gitmek için hazır mıyız ?

Bölüm Bir : Kahve

Buluşma yeri olarak Okan Bey’in çalıştığı şirketin yakınlarında (hemen altında) ismini vermek istemediğimiz fakat aklınıza şuan gelen mekanda buluştuk.Okan Bey’i daha önce hiç görmedik fakat ortamda onu fark etmemek mümkün değildi.

Usta Yoda gibi kahvesini yudumluyordu.Bizi görünce de yüzünde ufak bir tebessüm.Hemen tanışma kaynaşma ile beraber mentorumuze proje hakkında detaylı bilgiler verdik.Akabinde öncesinden hazırlamış olduğumuz tasarımı gösterdik.Tabi ki eksiklerimizin olduğunu biliyorduk ama iyi geliştirdik.

Görüşmede web tasarım hakkında ön bilgiler ve UI/UX hakkında detaylı bilgiler sonrası özenle hazırlanmış front-end stratejisi ile ilk görevimizin arayüz tasarımı olduğunu fark ettik.Artık UI/ UX camiasına girş yapmış bulunmaktayız.

İlk arayüz tasarımını Figma ile yapmaya çalıştık fakat yapamadık.Hatta 51. bölge’de yok edilmeye çalışılırken projenin sızdırılmış görseli.

Bölüm İki : Kafein

UI/UX çalışmamızın arkasından hayallerimiz yıkılmadan daha istikrarlı ve öğrenme odaklı arayüz tasarımına gittik.Bu sefer benzer firmaların web sitelerini analiz ederek bir tasarım çizgisi oluşturduk.Okan Bey’in bilgi ve birikimleri ile fırtınalı denizlerde alabora olmadık.

Görüşmelerden bir kare

Projemiz yavaş yavaş şekilleniyor ve bizde web tasarım konusunda gelişiyorduk.Her geçen saniye daha iyi css kullanıyorduk.Aynı zamanda her buluşmada mentorumuzun bahsettiği yazılım teknolojileri ile bilgi iştahımızı kabartıyordu.Github çalışma yapısı ve Visual Code eklentileri ise işin balı kaymağı.

Bölüm 3 : Son Dokunuş

Projemizi mentorumuze son defa sunmak için planlanmış görüşmeyi yaptık.Bu duygusal anı,bu duygusal bir varoluşçuluk, bu bir yavru kartalın yuvayı terk etmesi  gibi.Evet artık gözümüz gibi baktığımız TAKMA KAFANA yavrumuz sunulmak için son dokunuşlar ile uğurlanıyor.

Buraya biraz animasyon şuraya da biraz gölge koyduk mu oldu bu iş…

Dersleri çakıştığından dolayı projeye devam edemeyen fakat proje boyunca moral ve motivasyon desteği veren Doğukan OKAN arkadaşımıza ve projemize destek veren , en başından beri karanlık yolumuzu aydınlatan.Bilgi ve tecrübesi ile bize yol gösteren mentorumuz Okan TOPER’e sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.


Mentor ile yaptığımız çalışma sonucunda bir projede mentorun ciddi manada önemli olduğunu düşünüyorum.Proje için uzman birinin yardım etmesi ve proje geliştiricilerine bilgiler sunması büyük bir artı. Ayrıca mentorun hakim olduğu sektör hakkında bilgiler edindim.Bu alana yönelmek istediğimde hangi yolları izlemem gerektiğini mentorum sayesinde öğrendim.Sektörde kullanılan yazılım geliştirme araçlarını ve daha hızlı kod yazmak için gerekli eklentileri ve araçları tanıma ve kullanma şansım oldu.Tüm bunlar ve daha fazlası için Okan TOPER’e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum

Murat KARAŞAH-100217503


Udemy’de ücretsiz bir ders buluyorsundur açıp izliyorsun ve harika bir eğitimle karşılaşıyorsun ve mutlu oluyorsunuz ya mentörlükte böyle bir şey bence, ilk basta söyle düşünüyordum bizi tanımayan biri bize niye yardım etsin ama sağolsun mentörümüzde, mentörlük gibi bir kavramın olması da harika bir olay. Hem yardımcı oluyorlar hem yol gösteriyorlar. Mentörümüzle olan uyumumuz çok etkiliydi. İlgimizi çeken sektörden hem fikir alışverişi hem yol haritası belirlemem konusunda da çok yardımcı oldu. Keşke mümkün olsa da tüm alakalı derslerde böyle bir fırsattan yararlansak. Usta birinin size eşlik etmesi gayet eğlenceli oluyor. Her şeyi geçtim, sektörden birileriyle tanışıyorsun sana yardımcı oluyorlar bunlar benim için çok olaylar. Yardımsever, koca yürekli mentörümüz Okan TOPER’e de sonsuz saygı ve sevgilerimi sunuyorum. 

Haluk BEKLEYEN-100217012