Our Art


Marmara Üniversitesi – Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi

Projemizin Adı: Our Art
Projenin Alan Adı: ourart.tech
Mentör Bilgisi: Süleyman ÇETİN
Proje Ekip Üyeleri: Aleyna ZENGİN, Elif Nur KEMİKSİZ, Ramazan Furkan KÖK


Merhaba değerli okurlar,

Biz bu proje ödevimizde konuştuk tartıştık ve Our Art isimli sitemizi yapmaya karar verdik. Günümüzde dijital çizim yapan ve bu işte gerçekten çok iyi olan, bu yolda kendini geliştirmek isteyen bir sürü yetenekli insan var ve onların kendi paylaşım sitesi olmadığı için bu projeyi bulduk. Diğer popüler paylaşım sitelerinde de paylaşım yapabilirler evet ama diğer postlar arasından öne çıkmaları zor hem de postların çeşitlilikleri çok fazla. Bu yüzden onlara özel bir sosyal paylaşım sitesi yapalım dedik ve bu proje sayesinde hayata geçirmeyi planladık.

Öncelikle mentor seçiminde ulaşımı göze aldık. Çünkü okul ve iş vakitleri yüzünden 4 kişinin ortak bir vakit bulması ve kolay ulaşımı olan bir mekan bulması gerçekten zor. Okula yakın olduğu için görüşmelerimiz kolay olur düşüncesi ile Çamlıca’da Eyüboğlu Koleji’nde çalışan Süleyman beyi seçtik. İlk hafta yoğun olduğu için yüz yüze görüşme yerine Skype görüşmesini uygun gördük. Görüşmede projemizden bahsettik. Projeyi yaparken hangi platformu kullanacağımıza karar vermeye çalıştık. Adobe xd veya WordPress kullanalım dedik ama hocamız wordpress kabul etmedi. En son Visual Studio’da yazdık. Diğer görüşmeye kadar tasarımımızı kafamızda belirleyip kağıda aktarmaya karar verdik.

Tasarımımızı çizip mentorümüze gösterdik. O da bizim eksiklerimizi, düzeltmemiz gereken yerleri gösterdi, bize zorluk çıkaracak kısımları kolaylaştırmak amacıyla kaldırdı veya başka kısımlara entegre etti.

Süleyman Bey çok sevecen samimi bir mentordu fakat çok yoğundu ve bazı şanssızlıklar yaşadık. Hastalıklar, toplantılar, yoğunluklar nedeni ile ortak vakit bulamadık. Ayrıca çıkış saatinde de trafik olduğu için bizimle buluşması bazen 8 gibi olacağı ve bunun da bize zorluk çıkaracağı günler de görüşemedik.

Yüz yüze görüşme fırsatı bulduğumuzda onun çalıştığı koleje gittik bilgisayar laboratuvarında üçümüze ayrı bilgisayar açtı ve fikirlerimizi tartışarak neyi nasıl yapacağımızı konuştuk. Anasayfamızın renginin, temasının nasıl olması gerektiğini sorduk. Bizim için bir makale bulup okudu bu konu hakkında. Bu görüşmeyi yaptığımızda vaktimiz çok daralmıştı ve biz daha projemizin başlarındaydık.

Skype’dan ise 2 kez görüştük. Kendisi bizim için Google Drive’da çalışma alanı açtı. Projemizin iş akışını, görev paylaşımını bu şekilde görebiliriz dedi. Böylece görev paylaşımımızı ve eksiklerimizi biraz daha iyi görmüş olduk. Son hafta ise herkes kendi bölümünü yaptı ve projemizi birleştirdik . Vakit kısıtlı olduğu için mentorümüzle iletişime geçmedik çünkü tüm gün okulda çok yoğun olduğu için telefonlara çok geç geri dönüş yapabiliyordu.

Mentorlük sürecinin bize kazandırdıkları:

  • Mentorümüz bize iş akışı yapmayı öğretti. Görevleri ve bitirilen işleri paylaşıp proje sürecini görebildik. Onun çalıştığı okula (Eyüboğlu Koleji)’ne gitme görme fırsatı bulduk. Oradaki çocukların aldığı eğitim bizi gerçekten etkiledi. Aslında öğretmen olmayı önceden istemesem de belki ileride böyle bir okulda ben de öğretmen olabilirim diye düşündüm. Çünkü gerçekten teknoloji imkanları çok iyiydi, eğlenceli ve güzel geçebileceğini bu işi sevebileceğimi düşündüm.

– Aleyna Zengin

  • Bir üniversite de verilen proje ve ödevde olması gereken “kriter tablosu”nun varlığından bahsetti. Daha önce karşılaşmadığım tarzda bir okul ziyareti gerçekleştirdik. Özel okullarda hangi şartların olduğunu öğrenmiş oldum.

-Ramazan Furkan Kök

  • Oncelikle bir mentor ile calismanin ne gibi yararlari olabilecegini öğrendim.Mit’ye girdigi sinav olan SAT sinavinda bilgi verdi. Bu sinavla yurtdisinda master yapilabilecegini ogretti. Php ile include kullanarak baska bir html dosyasi kullanmayi ogretti. Calistigi okulu tanitti ve ozel okullarin nasil oldugu hakkinda bilgi verdi

-Elif Nur Kemiksiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir