indirimbul


Proje ile İlgili Bilgiler

Proje Adı: indirimbul

Proje Alan Adı: indirimbul.tech

Mentor Adı Soyadı: Talha KÖSEN

Proje Ekip Üyeleri: Aleyna CAN, Buse TURAN, Sümeyye ŞİŞMAN


Merhaba değerli botementorluk.com okurları;

  Bugün yazımızda sizlere Mobil Uygulama Geliştirme dersi kapsamında yaptığımız proje ve mentorluk sürecimiz ile ilgili keyifli bir yazı aktaracağız. Hollanda/Amsterdam ING Group şirketinde Android Uygulama Geliştirici olarak çalışan Talha Bey’e bizlere mentor olduğu için teşekkürlerimizi iletiriz.

   Her şey 12 Kasım 2019 tarihinde Web Tasarım dersinin vizesinde başladı. Mehmet hoca sınav öncesi özgün bir proje yapmamız gerektiğini ve bu projenin mentorluk süreci ile devam edeceğini bizlere söyledi. Vizelerimiz bitmişti artık proje fikirleri üzerinde düşünmemiz gerekiyordu. Bunun için ilk olarak çevremizdeki insanlar ile iletişime geçtik ve nasıl bir siteye ihtiyaçları oldukları hakkında görüştük, konuştuk fakat söyledikleri siteler daha çok yardım amaçlı sitelerdi ve biz öyle bir site yapmak istemiyorduk.

  Yıl sonu yaklaştığı için indirim günleri başlamıştı ve instagramda yer alan indirim hesapları markaların indirimlerini paylaşıyordu ve biz de neden bütün indirimleri bir yerde gösteren site yapmıyoruz diye düşündük ve projemizin fikri böylece ortaya çıkmış oldu. Projemize benzer siteler var mı diye araştırmalar yaptık ve araştırmalarımız sonucu böyle bir site olmadığını gördük. Peki insanlar neden bizim sitemizi tercih edeceklerdi? Bu soruya yanıt aramaya başladık, diğerlerinden bir farkımız olmalıydı. Farkımız ise sadece sezon ve gelecek indirimleri göstermeyecektik, üye olan kullanıcılarımıza ilgilendikleri kategori ve markalara göre haberdar etmek istiyorduk. Mehmet hocaya projemizi söyleyip onay aldıktan sonra karakalem olarak sitemizin genel çizimlerine ve aynı zamanda mentorluk sürecimize de başladık.

  Mentorumüz olan Adem YALÇIN Bey’i kariyer gezimizden tanıdığımız için iletişim kurma sürecimiz çok hızlı bir şekilde başladı. 10 Aralık 2019 tarihini ilk görüşme günümüz olarak belirledik. Görüşme öncesi heyecanlıydık. Mentorumüzün proje fikrimize ve sitemizin genel çizimi hakkındaki yorumlarını merak ediyorduk. Adem Bey bizi karşıladıktan sonra görüşme odasına geçtik ve projemizi anlatmaya başladık, kendisi proje fikrimizin olabileceğini söyledikten sonra sitemizin tasarımı üzerine yoğunlaşmaya başladık. İlk olarak mentorumuz bir siteye nasıl başlamamız gerektiğini uygulamalı olarak ve çizimlerimizi referans alarak bizlere birkaç statik site tasarımı gösterdi. 1 saatin sonunda gelecek görüşme günümüze ve o zamana kadar nelerin yapılacağına karar verdik.

  Grup olarak 13 Aralık 2019 Cuma günü toplanıp sitemizin ana sayfasını düzenlemeye başladık ve tedirginliğimiz giderek azalıyordu. Sitemiz yavaş yavaş şekillenmeye başlamıştı. İlk olarak menü kısmımızı ayarladık ve sitemize koyacağımız resimlere karar verip uygun boyutlarını ölçeklendirdik. Aslında en çok yorulduğumuz kısım resimlerin boyutlarını ayarlamak oldu. Carousel yapısının boyutu büyük olduğu için çözünürlükte sıkıntı yaşadık ayrıca bazı logoların png uzantılı hallerini bulamadığımız için tekrar düzenlemek durumunda kaldık.

  İkinci görüşme günümüze kadar içimize sinmeyen bir şey vardı o da sitemizin tasarımının çok sade olduğunu düşünüyorduk ve bu tasarımda bir farklılık olması gerektiğine karar vermiştik ama hala bu farklılığın ne olacağını bilmiyorduk ta ki görüşmeye gidene kadar. Görüşme günümüz olan 17 Aralık 2019 tarihi geldiğinde Adem Bey ile yaptığımız tasarımı inceliyorduk ve kendisi ana sayfamız için card yapısı değil de slider özelliği kullanabileceğimizi söyledi. İlk bu fikir karşısında biraz tereddütlümüz vardı nasıl yapmamız gerektiğini bilmiyorduk fakat kendisi nereden bulabileceğimizi nasıl kullanacağımızı bizlere aktardı. Grup olarak çalışmaya başladığımız zaman yine sorunlar ile karşı karşıya kaldık çünkü sayfamızda birden fazla slider kullandığımızdan dolayı kod kısmında kafamız karışmıştı hemen Adem Bey’e projemizi ve yaşadığımız sorunu içeren bir mail attık, kendisi hızlı bir dönüş sağlayarak nereyi düzeltmemiz gerektiğini bizlere açıkladı. Her şey güzel bir şekilde ilerliyordu verilen görevleri yapıyorduk ve neler ekleyebileceğimiz hakkında grup olarak fikir alışverişi yapıyorduk.

  Artık sitemize isim bulma zamanımız da gelmişti, seçeneklerimiz vardı fakat bir türlü emin olamıyorduk ve üçüncü görüşmemizde bunu Adem Bey’e sorma kararı aldık.

  24 Aralık 2019 tarihinde üçüncü görüşmemizi gerçekleştirecektik fakat giderek proje teslim tarihi de yaklaşıyordu. Bu bizi tedirgin etmeye başlamıştı çünkü yapmamız gereken bir sürü sayfa ve admin paneli kısmı yer alıyordu. Kafamız karışmaya başlamıştı ve artık projemiz için de sabahlamalara başladık. Aslında bu buluşmamıza kadar sitemizin her sayfası artık hazırdı yapmamız gerekenler sadece slider için resimlerimizi ve ufak ayrıntıları ayarlamaktı. Bu ufak ayrıntılar aslında en çok dikkat etmemiz ayrıntılardı, çünkü herhangi bir şeyin tasarımı bozabileceğinden endişeleniyorduk.

  Sunum günümüze kadar sabahladık ve projemizi artık hazır hale getirmiştik fakat yine de eksiklikleri olduğunun da farkındaydık. Sitemizi proje sabahı yayınlayacaktık fakat çok fazla resim olması yükleme aşamasında bizi zorladı, yavaş bir aktarım yapıyordu bu yüzden ne kadar projemizi bitirmiş olsak bile hala tedirgindik “ya yüklenmezse” diye düşünüyorduk. Nihayetinde sitemiz yayınladı ve proje sunumumuzu yaptık artık biraz daha rahattık sadece kodları anlatacağımız sunuma kadar eksiklikleri tamamlamamız gerekiyordu.

  Proje sunumumuzdan sonra Adem Bey’e de sitemizin linkini atıp görüşlerini aldık ve dördüncü görüşmeyi ayarlamaya karar verdik. 15 Ocak 2020 tarihli son görüşmemizde Adem Bey ile sitemiz ile ilgili tekrardan görüştük ve kendisine eklemeye karar verdiğimiz kısımları söyledik. Aslında bu görüşme genel bir süreç değerlendirmesiydi bizim açımızdan, çünkü görüşmemizin sonlarına doğru Adem Bey “Bu yolda yürüyorsanız kendinizi bir şekilde geliştireceksiniz ya da bu yolda yürümüyorsanız, yürüdüğünüz yolda geliştireceksiniz” diyerek bizlere güzel bir tavsiye verdi.

Yazımıza son verirken bizlere bu bir aylık süreç içinde mentorluk yapan Adem Bey’e ve proje yapmamıza vesile olan hocamız Mehmet ELİBOL’a teşekkür ederiz.

Bizlere Kazandırdıkları;

Projeye başlarken ilk olarak bir taslak çiziminin olması ve onun üzerinden gitmenin daha iyi olduğunu anladım. Proje süreci içerisinde nerelerden ve ne şekilde araştırmalar yapmamız gerektiğini öğrendim. Bu tür projelerde grup olarak çalışmakta önemlidir çünkü grupta iş dağılımı ile yükü azaltmış ve hızlı bir şekilde ilerleme de sağlamış oluyoruz bu yüzden zaman yönetimi gerçekten önemlidir. Proje dosyasının kendi içinde bir düzeni olması gerektiğinin de farkına vardım. Farklı bir yazılım geliştirme aracını kullanma imkanım da oldu. Sadece kullanıcının değil aynı zamanda yönetici için de bir kısım olması gerektiğinin ve bu kısmın da iş akışına uygun bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini öğrendim.
Buse TURAN – 100217031
Bir projeye nasıl ve nereden başlanması gerektiği konusunda fikir sahibi oldum. Başlangıç kısmında mentör desteği olmasaydı projeyi kodlamaya başlamak oldukça sıkıntılı bir süreç olurdu. Bir web sitesini geliştirirken detayların aslında çok önemli olduğunu ve yaptığımız işi farklılaştırabileceğini öğrendim. Bir projenin hızlı ilerleyebilmesi açısından kullandığımız programın içerisindeki düzenin önemini kavradım. Eğer mentörlük süreci olmadan bir proje yapsaydık sanırım projemizi bu kadar geliştiremezdik. Mentörümüz oldukça deneyimli olduğu için bize farklı fikirler sundu. Ayrıca projeyi sadece grup arkadaşlarımla yapsaydım yine projemize özenirdim fakat bir mentörün kontrolü altında olunca hep daha iyisini yapma fikri peşindeydim yani mentör desteği hem bana yeni şeyler öğretti hem de beni azimlendirdi.
Aleyna CAN – 100219824

Zaman yönetimini yapabilmeyi, etkili ve verimli kullanabilmeyi yani kısaca zamanı anlamayı, bu süreç içerisinde sabırlı olmayı, projeyi Visual Studio Code yazılımı ile kullanmayı öğrendim. Proje süreci kodlama ve tasarım konusunda bana birçok yeni fikir, tecrübe, bilgi kazandırdı. Ayrıca araştırma-inceleme, düzenli bir şekilde planlama yapabilme becerilerimi geliştirdi. Web Tasarım dersinde öğrenmiş olduğum bilgiler,kavramlar bu proje sayesinde daha kalıcı ve etkili oldu. Derste öğrendiklerimizi tekrar yaparak ve üzerine yeni bilgiler katarak kavramış oldum. Aynı zamanda grup içinde bireysel sorumluluğun ne kadar önemli olduğunu anladım.
Sümeyye ŞİŞMAN – 100217003

 

Yazar: Aleyna Can

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir