Evim Olur Musun?


Marmara Üniversitesi – Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Projemizin Adı:Evim Olur Musun?
Projemizin Alan Adı: evimolurmusun.team
Mentorumuz: Celalettin Kaymakçı
Proje Ekip Üyeleri: Eda ILDIR,Çağlar YILDIRIM,Ramazan TORİ


Yazılım sektörü bence ucu bucağı olamayan bir deniz. Siz bu sektöre girdiğinizde hangi alanda, ne üzerine yöneleceğinize karar vermek için size bir yön gösterici kaynak veya sektör üzerinde kendini geliştirmiş birinin destek olması sizin daha hızlı gelişmenize yardımcı olacaktır.

Sunumumuzdan bir kare 🙂

Bu ders kapsamında proje geliştirirken; projenin bir mentor yardımı ile geliştirilmesi hem öğrencilerin yeni teknolojileri öğrenme hem de yazılım sektöründe şirketlerde proje geliştirme aşamalarını öğrenme konularında çok önemli bilgilerini katacağını düşünüyorum.

Mentorluk ve Proje geliştirme sürecimiz;

Proje fikrimizi zaten ders başlamadan önce bulmuş ve projeyi normalde de hayata geçirmek istiyorduk. Bu yüzden de tasarımlarımızı kendimiz çizmiştik. Mentorümüz Celalettin beyle birlikte ilk görüşmemizde şirketlerdeki iş ve proje geliştirme süreçlerinden bahsetti. Tasarımlarımız hakkında görüştük. Bu projeye benzer fikirleri araştırdık. Yaptığımız tasarıma daha değişik neler ekleyebiliriz diyerek görüşlerini aldık. Daha sonra arkadaşlarımla iş paylaşımı yaparak yeniden görüşme tarihi ayarladık ve bir sonraki görüşmemize kadar neleri yapmamız gerektiğini kararlaştırdık. İkinci görüşmemizde Celalettin beyle önceki görüşmemizde konuştuğumuz bütün maddeleri tamamlamıştık. Fakat elimizdeki tasarımları koda döktüğümüzde çıkan sonuç bizi memnun etmemişti. Celalettin beye yaptığımız tasarımı sunduğumuzda, o da bizim gibi düşündü.

 “Belki de veri (data) eksikliğinden bu tatmin edici bir sonuç alamadınız” dedi.

Celalettin Beyle ilk görüşmemizden

Bizde bunun üzerinde biraz araştırma yaparak, yeni tasarım yapmaya karar verdik. Celalettin beyle örnek site araştırmaya başladık ve bu toplantımızda örnek siteler gezerek sitemize neler ekleyebileceğimizi araştırdık ve notlar aldık. İkinci görüşmemiz beraber araştırma yaparak geçti.

Üçüncü görüşmemiz için karar kıldığımız tarihte Celalettin Bey’in iş sıkışıklığı durumundan dolayı iptal etmek zorunda kaldık. Bir daha görüşmeye zamanımız kalmadı.

Peki bu görüşme aralarında bize kalan vakitte neler yaptık. Biraz onlardan bahsedelim.

Okulun bize verdiği dönemlik dersler bir yandan, iş hayatımız bir yandan projeyi devam etme süreci derken günler hızla geçmeye başladı. Biz de bu dönem içerinde Celalettin Bey’in bize önerdiği proje geliştirme yöntemi olan “Scrum Metodunu” uygulamaya çalışarak projemizi yönetmeye çalıştık.

Proje süreçlerinde 7-8 saat gibi yoğun ağır şartlar altında geçen grup çalışma odalarında projemizi ilerlettik. Ağır diyorum gerçekten ağır şartlar yemek,çay yok bu süreç bizi yıprattı 😊 Tabi süreci güzelleştirmek için bölüm sonları hazırlayarak yaptıktan sonra kendimizi yemek ya da çay ile ödüllendirerek projelerin günlük ulaşması gereken yerlere getirmeye çalıştık.

Bir ara “yapmıyoruz, kalsın böyle” gibi triplere girdik ancak bu depresif anları bırakarak ders kapsamında oluşması gereken alanları bitirdik.

Biz bu projeye dört arkadaş başladık. Umarım ilerleyen aşamalarda devam edeceğiz.

Bize “Mahşerin Dört Atlısı” diyebilirsiniz. Çünkü işin sonunda öyle olduğumuzu bileceksiniz.


Eda ILDIR

Mentorluk sürecinde birçok şey öğrendim. Sürece girmeden önce önemsiz olarak diye düşündüğüm birçok şeyin aslında ne kadar önemli olduğunun farkına vardım. Özel sektörde çalışan birinden önemli ipucular, tavsiyeler almak bu süreçte motivasyonumu artıran bir çok unsurdan biri oldu.

Proje içinde ilk defa bulunan biri olarak bu süreç yani mentorluk sürecinin bana çok faydası olduğunu düşünüyorum. Bu süreçte bize yardım eden Celalettin Beye ve Hocamız Mehmet Elibol’a teşekkür ederim.

Ramazan TORİ

Bu süreçte birkaç teknolojilerin (Angularjs,Toastui,Calendar,Chartjs vb.) Genel mantığını ve bir projenin ne gibi süreçlerden geçtiğini, nasıl bir yol izlediğini ve projedeki tasarımsal kısımlarda nerelere dikkat edileceğini ve en önemlisi de kendi şirketlerinde de aynı sürecin olduğunu bize söylemesi bizi mootive etti kısaca bunları öğrendim.

Çağlar YILDIRIM

Mentörlük süreci bana, proje geliştirmeye başlamadan önce projenin ana fikrinin belirlenmesi me bu ana fikir çerçevesinde projenin sınırlarının çizilmesi gerektiğini ve kullanılacak teknolojilerin belirlenmesi gerektiğini öğretti. Bunun yanı sıra proje geliştirilirken belirli bir süreye göre planlayarak ilerlenmesi gerektiğini öğrendim.

Yazar: Eda Ildır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir