Byb World

Proje Adı: Byb World

Proje Alan Adı: byb.sirketrehberim.com

Proje Ekip Üyeleri: Berfin SÖNMEZ, Yunus ÖZOĞUL, Berkan Serdar KAVAS

Proje Mentörü: Ertuğrul Göktuğ GÖKTAŞ

Herkese merhaba,

Biz projemizde seyahat etmek isteyen insanların Türkiye’den vizesiz olarak gidebilecek ülkeleri ve günlük giderlerini gösteren bir site yapmayı planladık.

Mentör seçimimizi ulaşımı daha kolay bizimle daha rahat iletişim kurabileceğini düşündüğümüz Ertuğrul Bey’den yana kullandık. Üç kişilik ekibimizde iki kişi Anadolu Yakası’nda oturduğu için çoğunluğa göre karar verdik. İlk görüşmemizde projemizden, fikirlerimizden bahsettik. Taslak olarak sitede neler olabilir bunları konuştuk. Bir sonraki görüşmeye kadar ana sayfa için tasarlanan taslağı hazır bir şekilde gelmeye karar verdik.

İlk görüşmemizde projemizden, fikirlerimizden bahsettik. Fikirlerimizi birleştiren Ertuğrul Bey bize uygun dilde anlatarak projemizde tam olarak ne yapacağız kesinleştirdik. Taslak olarak sitede neler olabilir bunları konuştuk. Site ile ilgili işimiz bittiğinde Ertuğrul Bey ile okul hayatında neler yaptığını ve okul bittikten sonra neler yaptığını konuştuk. Bize kariyer gezisi tadında bilgi veren Ertuğrul Bey konuşmanın sonunda bize, bir sonraki buluşmamıza site için neler yapmamız gerekli bize ödev gibi yapmamız gerekenleri söyledi. Bir sonraki görüşmeyi ne zaman yapacağımızı konuştuktan sonra ayrıldık.

Ders aralarında grup olarak bilgisayar sınıfında ya da bilgisayarlarımızın başında mentörümüzün istedikleri ve kendi eklemek istediklerimizi araştırdık, kodlarını yazdık ve bir sonraki adımda neler gerekli olur diyerek ufak tefek taslaklarlı bulduk. Sonraki 3 buluşmamızın 2’si yine yüzyüze olurken 1 tanesi de internet üzerinden online görüşme ile oldu. Bunun bize katkılarından da bahseden Ertuğrul Bey, eğer ileride internet üzerinden online olarak görüşme veya toplantı yapacaksak deneyimsiz olmayalım diye bize bu konuda da ufak bir eğitim verdi.

Son buluşmamızda projeyi bitirmiş proje hakkında yarın saat konuştuktan sonra bize yardımları için teşekkür ettik. Kendisi bize eğer ki bir yardımım dokunucak bişey olur söylemekten çekinmeyin bu iş hayatı olur, normal hayat ile ilgili olur çekinmeyin dedi ve mentörümüzle olan sürecimiz sunum gününden 1 gün önce bitti.

Ertuğrul Bey bizimle çok fazla ilgili, yardımsever bir mentordü. Sorularımızı hem whatsapptan hem görüşmelerimiz boyunca hiç sıkılmadan cevapladı. 4 kez yaptığımız bütün görüşmeler çok pozitif bir ortamda gerçekleşti. Bize yakın olduğu için okulun bulunduğu semte gelmeyi teklif etti ve devamlı görüşmelerimizi burada gerçekleştirdik .

Proje kabataslak bittikten sonra geliştirme aşamasında neler yapılabileceğini düşündük. Harita üzerinde gidilecek ülkeler belirlendikten sonra ülkelere ait resim ve kullanıcı fikirlerinin site için güzel olabileceğine karar verdik. Sitemizin daha kapsamlı olması aşamasında mentörümüzün verdiği fikirler bizim için çok yararlı oldu.

Ertuğrul Bey okulda öğrenmediğimiz bazı şeyleri bize öğretti. Örneğin proje kodlarımızı sunucu üzerinden nasıl kontrol edebilir, düzenleme yapabiliriz, zaman açısından nasıl tasarruf edebiliriz bunu görmüş olduk.

Burdan ekip olarak kendisine teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Mentörlük sürecinin bize katkıları:

  • Mentör ile çalışmanın avantajları bizim için profesyonel olarak düşünme imkânı verdi. Web sitesi geliştirirken nelere dikkat edilmeli, hangi kriterler önemli bunları düşünmeyi ve planlamayı öğrendik. Kendi bölümümüzden çalışma hayatları iyi derecede olan insanlarla tanışmak, ortak bir proje yapmak bana özgüven kazandırdı. (Berfin Sönmez)
  • Zamanlama konusunda bize çok fazla avantaj sağladı. Her hafta yapılan görüşmeler sayesinde projemiz hem planlı bir şekilde ilerledi hem de çok fazla sıkışmadan tam sunum haftamızda projemizi tamamlamış olduk. Bir proje geliştirirken hangi basamakların izlenmesi gerektiğini öğrendim. Bölümden mezun kişilerle bir araya gelmek benim için güzel bir deneyimdi. (Yunus Özoğul)
  • Mentör ile çalışmak benim için güzel bir deneyimdi. Bilgi, fikir ve deneyim kısmında bizim eksikliklerimizi tamamlaması bizim için çok güzel oldu ve bu sayede projemizi güzel bir şekilde tamamladığımızı düşünüyorum. Bizi başlangıç seviyemizden bir üst seviyeye geçirdiği için mentörümüze teşekkür ediyoruz.(Berkan Serdar Kavas)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir