BEG


Proje İle İlgili Bilgiler


Proje Adı: BEG
Proje Alan Adı: beg.social
Proje Ekip Üyeleri: Başak Cemre KARACA, Serra Ecem DEMİREL, Gamzenur KARADUMAN
Proje Mentörü: Emre IHLAMUR


Herkese Merhabalar,

Çok gezen var ve gezenler kendilerine blog açıp orada paylaşımlarını yapıyorlar. Bir sürü aynı tarz blog olduğunu gördük. İnsanlar niye birden farklı siteye bakıp zaman kaybetsinler ki diye düşündük ve bu siteyi yapma ve hayata geçirme kararı aldık. Kısacası bir siteden farklı insanların bloglarına bakılabilecek :)) Misyonu ile yola çıkarak bir site hazırlamayı amaçladık.
Yukarıda belirttiğimiz alan adından sitemize girip inceleyebilirsiniz. :))

Projeye ilk başlamamız gerektiği zaman önce mentör seçimi oldu. Bizde çalıştığı yer bizim oturduğumuz yerlere yakın olduğu için tercihimizi Emre Bey den yana kullandık. İletişim sürecimiz başladı ve bir gün belirleyip tanışma, proje hakkında konuşma yapmak için buluştuk.

Emre Bey bizi çok olumlu karşıladı. Kendimizi tanıttık ve projeyi konuşmaya başladık. Farklı fikirler sunduk. En sonunda ne yapacağımı net bir şekilde belirledik. Bizden kullanıcı hikayeleri oluşturmamızı misyon belirlememizi falan istedi. Bir sonraki buluşmaya kadar üçümüz buluşup nasıl bir site tasarlayabiliriz ya da nerelerde ne olsun vs. gibi konuşmalar yaptık ve kendimizce bir şeyler hazırladık.

Emre Bey ile ikinci görüşmemizde bizim bir site hazırlamayla ilgili hiçbir bilgimiz olmadığını netleştirdik. Yanlış anlayarak yaptığımızı ve böyle olmaması gerektiğini söyleyerek ufak örnekler verip bize doğrusunu gösterdi. Github üzerinden projeyi daha verimli yürüteceğimizi söyleyerek hepimiz hesap açtık ve Emre Bey hepimizin iletişime geçeceği bir alan oluşturdu. Github un nasıl kullanıldığı hakkında örnekler gösterdi. Üçüncü buluşmaya kadar bizden sayfaları halletmemizi istedi. Bizde hallederiz dedik çünkü o sırada basit görünüyordu. Yine bir araya gelip sitedeki sayfaları düzenlemeye başladık ve ne kadar zor olduğunu o zaman fark ettik. Korktuk, yapamayacağımızı düşündük ve bir kaç yer düzenleyip bıraktık.

Üçüncü buluşmamızda nele yaptığımızı gösterdik. Pes ettik biz çok zormuş dedik. Fakat Emre Bey motivasyonumuzu yükseltip pes etmememiz gerektiğini ve zor olmadığını kendisi göstererek ön yargımızı kırdı. Nelerin nasıl olacağını düzenleneceğini ve hata yapmaktan çekinmememizi söyledi. Kullandığımız Github platformunun sürekli yaptıklarımızı kaydettiğini hata yapsak da geriye dönüp ilk halini görebileceğimizi söyledi. Buluşmadan daha sonra yine beraber bir gün buluşup bu sefer siteyi tam anlamıyla yapmaya başladık. Yeni şeyler denedik, baktık olmadı geri aldık vs. gibi bir aşama sonunda bir şeyler yerli yerine oturmaya başladı.

Dördüncü buluşmamızda Emre Bey iyi yol katettiğimizi söyledi. Progamlamaya tam girmediğimiz için daha farklı neler yapabiliriz, hangi sayfalar ekleriz onları düşünüp çizimlerini yapıp ve belli başlı yerleri siteye ekleyerek ayrıldık. Bu sefer hepimiz ayrı bilgisayarlardan yapıp birbirlerimizle ben gönderdim (push) sen çek (pull) tarzında konuşmalara girdik ve bir şeyler öğrendiğimizin farkına vardık. Tabi bu süreçte yine hatalar yaptık, projeyi bozduk, çekmeden aynı yeri düzenledik sayfalar çakıştı site bozuldu. Emre Beye de bu süreçte yaptığımız hataları söyledik sağolsun en kısa süre içinde halledip doğrusunu gösterdi.

Beşinci buluşmamızda projenin çoğu kısmı bitmişti. Sayfalara farklı düzenlemeler yaptık. Linkler verdik hatlarımız var mı diye gösterdik. Emre Bey alan adı alma ve hosting paketi ile ilgili bilgiler verdi. Kafamızda canlanmasını istedi, yazarak çizerek anlattı. Projemiz bize göre bitmişti. Hocamıza gösterdik ve Yönetici kısmımızın olmadığını söyledi ve fazla zamanımız olmadığı için sitemizide bir an önce yayınlamamızı istedi.

Altıncı buluşmada Emre Bey ile yönetici paneli tasarladık. Alan adını aldık. Emre Bey kendi server ında bize yer açtı ve hosting paketini o şekilde sağlamış olduk. Ve bu süreçten itibaren sitemiz beg.social adı ile internette yayınlanmaya başladı.

Kendimizi projeye o kadar kaptırdık ki zor olmadığını bir şeyler yapıp içine programlama katarsak gerçekten hayata geçirebileceğimizi düşündük ve bunu Emre Bey e dile getirdik. Emre Bey de güzel bir fikir olduğunu ama önce programlama, veri tabanı gibi konularda kendimizi geliştirmemiz gerektiğini söyledi. Geliştirdiğimiz zaman kendisininde bize yardımcı olacağından bahsetti.

Bizim hep beraber anlatacaklarımız, başımızdan geçenler bunlar. Umarız sizin için bu bilgiler yararlı olmuştur. Buradan Emre Bey e teşekkürlerimizi sunarız.

Projenin Bize Kazandırdıkları;

İş dünyasında proje geliştirirken nasıl süreçlerden geçeceğimizi gördüm. Web sayfası hazırlanırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrendim. Github kullanmasını öğrendim. (Başak Cemre KARACA)

Github kullanmasını, kullanıcı hikayesi oluşturmasını, proje geliştirme aşamalarını, bir işte birden fazla kişiyle koordine bir şekilde nasıl çalışılacağını öğrendim. (Serra Ecem DEMİREL)

Versiyon kontrol sisteminin ne olduğunu öğrendim. Ekran tasarımı nasıl yapılır, belirli js ve css kodları, zaman yönetimini daha verimli kullanmayı, Github kullanmasını öğrendim. (Gamzenur KARADUMAN)

Projenin Genel Olarak Bize Kazandırdıkları;

Bizim için çok güzel bir deneyim oldu. Sektörden biriyle bu süreci yönetmek bizim için faydalı oldu. Bilmediğimiz bir sürü şey öğrendik. İletişim açısından bizim için inanılmaz güzel ve olumlu geçti.

Buradan projeyi yapmamza vesile olan Mehmet Elibol hocamıza teşekkürlerimizi sunarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir