Atest Böceği

Proje Bilgileri

Proje Adı: Atest Böceği
Proje Alan Adı: kış.com
Proje Ekip Üyeleri:Mücahit Çığci, Muhammed Enes Durmaz
Mentör Adı: Hamdi Küçük

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda Web Tasarım dersi kapsamında geliştirmiş olduğumuz bir projemizden sizlere bahsedeceğiz. Bu yalnızca bir web sitesi değil aynı zamanda geliştirdiğimiz takdirde gayet başarılı olabilecek bir projedir. Daha fazla sizleri meraklandırmadan proje süreci hakkında bilgi verelim öyleyse. 🙂

Projenin Amacı; Üniversite sınavına hazırlık aşamasında olan bireyler için geliştirilen oyunlaştırılmış ders çalışma uygulaması. Sınava hazırlanırken hem öğrenecekler hem de eğlenebilecekler.

Hikaye nasıl başladı derseniz; Proje ödevleri için konular belirlenmiştir, fakat ben hala bir gruba bile dahil olamamışımdır. En sonunda Enes arkadaşımla ortaklaşa bir ürün ortaya koymaya karar verdik. Ben ona kendi fikrimi o bana kendi fikrini sunduktan sonra fikir havuzunu hocamız Mehmet Elibol’a sunacaktık. Enes arkadaşım bana gelip ben hocaya sundum benim fikri hoca beğendi deyince bende fikrimi kendi içimde saklama kararı almıştım. Onu bir gün yapacağım emin olun. 🙂

Daha sonrasında Mentörümüz belirlendi ve tüm taşlar yeniden bizim lehimize yerlerine oturmaya başlıyordu. Mentörümüz Hamdi bey ile ilk buluşmaya giderken proje namına sadece bir fikir vardı ortada. İlk buluşmada bu yüzden tanışma faslı oldu ve biz fikrimizi sunduk, mentörümüzde beğendiğini dile getirmekten çekinmedi.

Proje için bir taslak oluşturmak için görev dağılımlarımızı yaptık, Renk seçiminden yazı boyutuna her şeyi en ince ayrıntısına kadar elimizden geldiğince düşündük. En sonunda ortak karar kılmaya çalıştık. Mentörümüze içerik yönetiminin nasıl olabileceğini danıştık. Onun yorumları ve onayıyla karar verdik ve projenin kod kısmına geçmeyi başardık dile kolay neredeyse bir ayımız tasarımlama aşaması ile geçmişti.

Nihayetinde kod kısmına geçtik ve görev dağılımımızı burada da yaptık. Bu süreçte elimizden geldiğince hızlı ve en iyi ürünü ortaya koymak için çabaladık. Kod kısmı gün geçtikçe iplik gibi çözülmeye başlıyordu. Bazı noktalarda takılıyor ve heyecanla acaba nasıl çözeceğim düşüncesiyle araştırmaya başlıyorduk. Çözülen her kod hatasında mutlu oluyorduk ve hafızamızda yer ediniyordu. Bir sonrakinde aynı hataya düşmüyorduk. Zaman geçiyor dönüp arkamıza bakınca ne kadar ilerleme kaydettiğimizi daha net görebiliyorduk. Gerek CSS gerek HTML ve diğerleri olmak üzere ilerlemeler konu pekiştirmelerini de yapmış oluyorduk. Bizim için giderek ödevden çok eğlenceli bir proje geliştirme oluyordu. Yaparken eğleniyor, eğlenirken de öğreniyorduk.

Atest Böceği Üniversiteye hazırlıkta ilk adım.

Proje sunum tarihimiz artık gelmişti, biz hazırdık projemizde artık son aşamalarını bitirmişti. Eksiklerimiz elbette olacaktı bu beklentideydik. Sunumuzu gerçekleştirirken elimizde tamamlanmış bir Web sitesi bulundurmak gerçekten de benim açımdan muazzam bir duyguydu. Heyecanlıydım ve bir o kadar da mutluydum. İşte bitmişti her şey. 🙂

Proje Sunumundan bir kare.

Proje sürecinde bize desteklerini eksitmeyen Hamdi Küçük’e, Eksiklerimizi tamamlamak için bize ek süre ve toleranslar sağlayan Web Tasarım Dersi Öğretmenimiz Mehmet Elibol’a ve bu süreçteberaber çalıştığım arkadaşım Muhammed Enes Durmaz’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Kazanımlarım: Proje zaman yönetimini sağlayabilmek, Ekip çalışmasında rol dağılımlarını yapmak ve bireysel olarak zamanı verimli kullanmak. Mentör desteğinin tam olarak amacını ve ne olduğunu kavrayabilmek. Vaktinde amaçlanılan ürünü ortaya koymak. Ürün oluştururken reklam ve pazarlaması nasıl yapılır ve tanıtımı için gerekli olan noktalar nelerdir? Bunlara cevap verebilme ve uygulayabilme. Kodları kullanmak renk uyumlarını algılayabilmek. Son olarak ihtiyaç analizi yaparken ihtiyacın olan şeylere nasıl ulaşabilirsin sorusunu bizzat deneyimleyerek çözmek.

MÜCAHİT ÇIĞCİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir