Aradığım Mekan


Marmara Üniversitesi – Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi

Projemizin Adı: Aradığım Mekân
Projemizin Alan Adı: aradigimmekan.tech
Mentörümüz: Ufuk TEKE
Proje Ekip Üyeleri: Berranur ALTINTAŞ, Meltem TEKİN.
Herkese Merhabalar,

Web Tasarımı dersimiz kapsamında mentör eşliğinde bir web sitesi hayata geçirmeyi amaçladık. Hayata geçirilecek olan web sitesi ilerde açık kapatacak ve mümkün olduğunca özgün olacaktı. Bu yola çıkmadan önce tabiki de bir mentöre ihtiyacımız vardı. Hocamız Mehmet ELİBOL’un bize atadığı mentör Şişli’de T-Soft şirketinde çalışmakta olan Ufuk TEKE idi. Kendisiyle iletişime geçtik ve sağ olsun hemen geri dönüş sağladı. Hafta sonu buluşmaya karar verdik. Berra ile ikimiz heyecanlıydık. Hem böyle bir proje yapacağımız için hem de mentörümüzle buluşacağımız için. Biz mentör bulma/ grup olma sürecinde biraz geç kaldığımız için aynı zamanda bu projeyi yetiştirememe korkusu vardı içimizde. Sınıftaki diğer gruplar 3-4 kişilik oldukları için bizim iki kişi olduğumuz için iş yükümüz daha fazla oluyordu. Bir panik halindeydik.


Mentörümüzle ilk buluşmamızı gerçekleştirdik ve bu sorundan bahsettiğimizde kendisi bizi çok rahatlattı, yetiştirebileceğimize dair ikna etti, bizi motive etti.

Proje konusuna gelecek olursak bizim aklımızda bir proje fikri vardı ama mentörümüz kalan süre içinde bunun yetişememe gibi bir sorunu olur diye başka fikir bulmamızı önerdi. Bizde İstanbul’daki tüm kafelerin oraya gidecek olan müşterilerin gitmeden önce anlık doluluk oranlarını görebileceği, oraya gidince “aaa çok kalabalıkmış başka yere gidelim” gibi bir derdi ortadan kaldırmayı, gidecekleri yerin çok mu kalabalık ya da tenha mı olduğunu tespit edebilmelerini ve sürpriz yaşamadan gidecekleri mekânın doluluk oranı hakkında fikir sahibi olmalarını amaçladığımız için böyle bir projeyi hayata geçirmeyi amaçladık. Öncelikle araştırmalar yaptık bunun gibi doluluk oranlarını gösteren bir site var mı diye fakat olmadığını gördük. Sitelerin çoğunda kafeler hakkında yorum, değerlendirme, adres bilgisi, fiyat bilgisi, çalışma saatleri gibi bilgiler yer alıyordu fakat anlık doluluk oranlarını gösteren herhangi bir bilgi yer almıyordu. Biz de bunu bir eksik olarak tespit ettik ve böyle bir şey yapmaya karar verdik.

Mentörümüzün önerisi ilk önce bir taslak oluşturmamız yönündeydi ve gelecek buluşmada bu taslağı kendisine göstermemizi istedi. Daha sonra kendisiyle etmiş olduğumuz koyu sohbetin ardından ilk buluşmamızın sonuna geldik.
Berra ile hemen kâğıt üzerinde taslak çizimlere başladık. Birbirimize gösterdik. Daha sonra çizdiğimiz taslağın kodlarını yazmaya başladık. Kabataslak bir şeyler ortaya çıkmaya başlamıştı. İçerik olarak hakkımızda, iletişim ve giriş yap, kayıt ol gibi alanlarımız vardı. Anasayfada ise kafelerin yer aldığı kısımlar vardı. Böyle bir tasarım yaptık.

Gelecek hafta sonu mentörümüzle tekrar buluştuk ve geçen haftadan konuştuğumuz gibi yaptığımız taslağı mentörümüze gösterdik. Mentörümüz bize bazı önerilerde bulundu, eklememiz ve düzeltmemiz gereken yerler hakkında bilgi verdi, önerilerde bulundu. Bize örnek olması açısından kendisinin yapmış olduğu web sitesi örneklerini gösterdi. Oradaki yapıları örnek almamız açısından incelememizi istedi. Bize bir yapılacaklar listesi hazırladı ve gelecek hafta bunları halletmemizi istedi.

Güzel ve verimli geçen bir günün ardından yapılacaklar listemizi halletmek üzere işe koyulduk.

Dediğimiz gibi iki kişi olduğumuzdan dolayı iş yükümüz fazlaydı. Neredeyse bir hafta gece gündüz tasarım yapmakla, kod yazmakla, hata düzeltmeyle, eksik gidermeyle uğraşmıştık. Çok fazla yorulmuştuk ve stres yaşamıştık, uykusuzduk. Ortaya çıkardığımız site içimize çok sinmişti.

Artık sunum yapma haftasına gireceğimiz için mentörümüzle görüşememiştik ama bize hazırladığı yapılacaklar listesindeki görevleri halletmiştik. Ama yetişmeyen yerlerimiz kalmıştı. 6 Ocak 2020 tarihinde sunumumuzu gerçekleştirdik. O gün Mehmet hocamız yaptığımız sitenin yetersiz olduğunu, iş akışının olmadığını, eklememiz gereken yerlerin olduğunu ve en önemlisi admin panelimiz olmadığı yani o kısım yetişmediği için eklememiz gerektiğini söyledi. 21 Ocak 2020 tarihine kadar herkesin düzeltmesi gereken yerleri düzeltmesi gerekiyordu. 21 Ocak günü tekrar sunum yapılacaktı. Bu tarihe kadar tekrar mentörlerimizle görüşebilirdik. Mentörümüzle görüşmeye karar verdik ve admin paneli konusunda yardım aldık. Daha sonra hemen admin paneline odaklandık. Kendi ihtiyacımızı karşılayacak düzeyde hedefimize uygun olarak bir admin paneli tasarladık ve sitemize dâhil ettik. Tabi bu süreçte de aynı zamanda final haftamız başlamıştı. Çok sıkıntılı bir süreçti bizim için. Çok yoğun ve stresli geçiyordu. Ama ortaya çıkardığımız projeden çok memnunduk, içimize sinmişti.

Sitemize eklememiz gereken yerleri ekledik, düzeltmemiz gereken yerleri düzelttikten sonra bir alan adı alarak sitemizi yayınladık. 21 Ocak günü de son sunumumuzu gerçekleştirdik.

Bizim yaşadığımız, geçtiğimiz yol böyleydi. Yaşadığımız süreçleri aktardık.

Buradan bize sonsuz destekte bulunan, bizi motive eden, yol gösteren, iş yoğunluğuna rağmen mesajlarımıza anında geri dönüş sağlayan, bizi ihmal etmeyen çok değerli mentörümüz Ufuk TEKE’ye teşekkürlerimizi sunarız.

Ayrıca bizi böyle bir proje yapmaya teşvik ettiği, bize anında mentör bulduğu, önerilerde bulunduğu için Mehmet ELİBOL hocamıza teşekkürü bir borç biliriz.


Sıra geldi mentörlük sürecinin bize kazandırdıklarına

MENTÖRLÜK SÜRECİNİN BİZE KAZANDIRDIKLARI

Mentörlük süreci bana aslında böyle bir projenin bilen birinin gözetiminde yapılmasının daha yararlı, daha işe yarar olabileceğini öğretti. Bir web sitesinin temeli nasıl olmalı, nasıl olursa daha verimli ve işleyişli olur, site nasıl göze çarpar, nasıl ilgi çekici hale gelir, nelere dikkat edilmeli, hatalar nasıl düzeltilmeli gibi konularda daha fazla bilgi sahibi olmamı sağladı. Zaman yönetiminin bu süreçte çok iyi ayarlanması gerektiğini, iş dağılımının çok iyi yapılması gerektiğini öğrendim. Ufuk Bey’in yaptığı işi ile alakalı bir fikir sahibi olmuş oldum. Back-End ve Front-End ile ilgili bilgiler edindim. İlerde web alanı ile ilgili bir meslek sahibi olursam ben de mentör olmayı çok isterim açıkçası.
Meltem TEKİN.

1.sınıfta basit bir web sitesi tasarımı yapmıştık ama bu yaptığımız çok daha gelişmiş ve kapsamlı bir site olması gerektiği için nasıl yapacağımız hakkında birtakım korku ve kaygı içerisindeydim. Mentörümüz Ufuk Bey’in bize verdiği tavsiyelere uyarak tasarıma başladık. Bence bir mentör eşliğinde sitemizi geliştirmek dışarıdan bakınca kendi görmediğimiz, bilmediğimiz noktaları görmemizi sağladı. Sektörde çalışan ve bu mesleğe lisede başlamış biri olarak Ufuk Bey’in bize çok yardımı dokundu. Tasarım hakkında yeni şeyler öğrendim. Yönetici panelinin nasıl olması gerektiğini öğrendim. Ortaya çıkan tasarım beni çok motive etti. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Emek verip güzel bir site ortaya çıkarmak bizi çok mutlu etti. Bize yardımları için mentörümüz Ufuk TEKE’ye ve bu süreci görmemizi sağlayan Mehmet ELİBOL hocamıza çok teşekkür ediyorum. Berranur ALTINTAŞ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir