Ben Tok Yatamam


Marmara Üniversitesi – Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi

Projemizin Adı: BEN TOK YATAMAM
Projenin Alan Adı: bentokyatamam.takmakafana.com
Mentör Bilgisi: Umut Çelik
Proje Ekip Üyeleri: Nisa Elek, Elif Barca, Elif Kaya, Afra Nur Vatansever


Herkese merhabalar,

Bizim projemizin amacı lokantalarda, restaurantlarda ve cafe gibi yerlerde fazla yapılan yemeklerin ihtiyaç sahiplerine ulaşmasıdır. Ayrıca yemek israfı olmaması da bir amacımız. Çünkü gerçekten bu soğuk havada dışarıda aç, kimsesiz çok insan var ve biz sitemizin az da olsa fayda sağlayabileceğini düşünüyoruz. Lokantalarda, restaurantlarda ve kafelerde kalan bu yemekleri üniversite öğrencilerimizin gönüllü olarak dağıtımı aracılığıyla, ilçelerimizdeki dağıtım noktalarına ulaşımını sağlatmayı düşünüyoruz. Öğrencilerimiz yaptıkları bu gönüllü dağıtım yardımlarından kendilerinin de aç kalmasını istemedik. Bizimle dağıtıma başlayan her öğrencimiz %10 indirim almakta ve toplam 10 Dağıtım yapan öğrencimiz günlük olarak o restauranttan(lokantadan) ücretsiz yemek yeme hakkı kazanacaklar. Ayrıca restaurantlar(lokantalar) illa artan yemek değil artı olarak daha da fazla teklifler sunabilecekler.

Hepimiz projemizin çok güzel olmasını istiyorduk ve ilk projemiz olacağı için çok heyecanlıydık. İlk mentörümüz Efkan Bey sağolsun onunla proje fikirlerimizi tartıştık ve bizim fikirlerimizi değerlendirdi. Ardından kendi öneriler sunmaya çalıştı ve onun düşüncelerinden esinlenerek projemizin amacını zamanla bulduk. Diğer buluşmadan sonra iş yoğunluğu vesaire sıkıntılardan dolayı bizimle görüşemedi ama çok sağolsun bu zamana kadar geldiğimiz için. Ardından biz her birimiz site taslakları oluşturarak proje tasarlamayı öğrenmeye çalışıyorduk. Cidden başlarda çok zor geliyordu sıfırdan bir site oluşturmak. Çünkü önce derste işlenmesiyle kalıyordu. Şimdiyse sıra bizdeydi işleve getirmemiz gerekmekteydi. Bizde Udemy, YouTube gibi platformlardan yararlanarak nasıl nereden başlamalıyız ve ne kullanmalıyız? gibi sorularımızı öğrenerek bulmaya çalıştık. Ardından Ertuğrul Bey mentörümüz oldu bir kere buluşup projemizin eksiklerini, bizim göremediğimiz hataları görmesi için Mehmet hocamızın araçlığıyla buluştuk. O gün sağolsun gerçekten çok ilgili ve yardım severdi. Admin tarafının mantığını anlattı nasıl yapmamız gerektiğini dile getirdi. Küçük hatalarımıza da yardımcı oldu ve bizim daha çok ve kolay öğrenmemiz için kendimizin araştırarak bulması gerektiğini söyledi. Tekrardan çok sağolsun.
Sonrasında projemizin gerçekten çok eksikleri olduğuna karar verdik ve genelde birlikte çalışmaya özen gösterdik ki anında sekronize olabilelim diye. Ama teslim tarihi yaklaştıkça biz streslenmeye ve projemizin gerçekten yarım olduğunun farkına varmaya başladık. Ardından görev dağılımı yaparak projeyi ilerletmeye başladık ayrıca sınav haftamızdı ve ders çalışamadık belli bir süre. Çünkü gerçekten hayal ettiğimiz gibi güzel olmasını istiyorduk ve öğreniyor olduğumuzun farkına vardığımızdaki mutluluk hoşumuza gidiyordu. Ama mentörlerle toplam 3 görüşme yapmıştık ve diğer gruplara göre yarımdık herkes fazlaca buluşmaya ayarlıyor ve projesini ilerletiyordu. Ertuğrul Bey’in işi çıktı yurtdışı bağlantılı ve projemizi gösteremedik. Mehmet hoca o hafta bize Umut Çelik Beyi söyledi ve yanına gittik yanına gidemediğimiz vakitlerde de whattsapp gruplarından bize anında yardımcı oldu çok sağolsun. Diğer mentörlerimizlede aynı şekilde whattsapp gruplarımız vardı iletişimimiz oluyordu. Ama umut bey anında dönüş yapıyordu ve şirketine gittiğimizde sağolsun bizim için işini bıraktı ve projemiz için bize yardımcı oldu. Githup kullanmasını ve kolaylığını avantajlarını da Umut Bey gösterdi.

Gerçekten her bir mentörlerimize bize zamanlarını ayırıp uğraştıkları için sonsuz teşekkürler ederiz.
Mehmet hocamıza bize bir proje yapmaya teşvik ettiği için sonsuz teşekkürler dileriz. Bizi okuyan sizlere de sonsuz teşekkürler. :))

Mentörlük sürecinin bana kazandırdıkları;
Biz 3 tane mentörle görüştüğümüz için aslında hepsinin bana ayrı ayrı katkıları oldu. 3 mentör içinde genel konuşacağım sonrasında detaylı bir şekilde yazacağım. 3 mentörle de iletişime geçme sürecimiz gayet kolay ve hızlı bir şekilde oldu ve hemen hepsiyle ortak bir whats app grubu oluşturduk.
Sonrasında bir proje için 4 kişi ortak nasıl çalışabiliriz nasıl başlamalıyız ve projenin devamını nasıl sürdürmeliyiz bunu öğrendim. Umut Bey sayesinde bir githup oluşturduk ve geçte olsa github’ı projemize dahil ettik. Özellikle Ertuğrul Bey ‘ den çok şey öğrendim kodları önce sunucu üzerinden incele kısmından düzenleyip sonra kodun kendisinde düzeltmenin ne kadar pratik kolay ve zaman açısından inanılmaz güzel bir şey olduğunu öğrendim. Style kısımlar bir class oluşturup ayrı bir css sayfasından kullanmayı öğrendim. Bunun gibi projemizde sıkıntı yaşadığımız birçok sayfayla ilgili yeni bilgiler öğrendim diyebilirim. Efkan Beyle ise nasıl bir proje fikri oluşturmalıyız bunu kararlaştırdık.
Her mentörün bana ayrı ayrı güzel katkıları oldu mentörlerime katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum.
 Elif KAYA – 100217035


Mentörlük sürecinde;
3 farklı mentörle görüşme şansımız oldu farklı mentörlerle görüşme şansının bizim için gerçekten çok verimli olduğunu düşünüyorum . İlk mentörümüzle görüştüğümüzde yani ödevimizin ilk verildiği zamanda kendime pek güvenim yoktu, ama ikinci kez görüşmeye gidince,ödev ilerledikçe bir tık daha geldi ve bu böyle böyle arttı. İki mentörümüzde genelde evden çalıştığı için bu meslekte eğer ilerleyebilir ve onların düzeyine gelmek için çabalarsak biz de eğer uygun bir iş bulabilirsek ister ofis ister ev ortamında çalışabileceğimizi öğrendim.Bir kod hatası olduğunda düzeltmek için daha kolay yollar olabileceğini,daha verimli çalışabilmek Github ve benzeri platformları kullanabileceğimizi ve kariyer gezisinde de olduğu gibi mentörlük sürecimizde özellikle yazılım üzerine çalışmak istiyorsak ingilizcemizinde iyi olması gerektiğini öğrendim.Sonuç olarak bölümümüzden mezun olan farklı insanlarla farklı ortamlarda görüşmek ,farklı ve yeni şeyler öğrenmek benim açımdan çok heyecanlı ve güzel geçti .Son olarak Ertuğrul Göktuğ GÖKTAŞ Bey’e,Umut ÇELİK Bey’e , Efkan ÖZTÜRK Bey’e ve Hocamız Mehmet ELİBOL ‘a çok teşekkürler.

Nisa ELEK –100217002


Mentörlük sürecinde, 3 farklı mentörle çalışma fırsatı bulduk. Bu üç mentör sürecinde bana proje geliştirmede neler kattıklarını bir kaç cümle ile genel olarak antacak olursam;
Farklı mentörlerle çalışmak, onların iş hayatlarındaki tempolarının, işte neler yaptıklarını ve proje geliştirirken basamakların zorluk derecelerini, proje geliştirilirken hangi basamakların izlenmesi gerektiğini öğrendim. Projede yapılan hatalarının nasıl çözülmesi gerektiğini öğrendim. Github sitesinin ne olduğunu, sitede kod örneklerine bakabileceğimizi, projemizi Github’a  nasıl ekleyebileceğimi öğrenmiş oldum. Ayrıca bizim bölümümüzden yazılımda bu kadar başarılı insanlarla tanışmak, bana özgüven ve azim verdi. Eğer ilerde mentörlerimizin gelebildiği yerlere gelebirsem bende gelecekteki öğrencilere mentörlük yapmak isterim. İngilizcenin de ilerideki iş hayatında ne kadar önemli olduğunu bu süreçte öğrenmiş oldu. Azim ve kararlı olduğumuz sürece iş hayatında ne kadar iyi noktalara gelinebileceğini ve kendimi daha iyi geliştirebileceğimi anlamış oldum.
Bu süreçte bize yardım eden mentörlerimiz Efkan Öztürk Bey,Ertuğrul Göktuğ Göktaş Bey ve Umut Çelik Bey’e tüm yardım ve desteklerinden dolayı teşekkür ederim. Ayrıca böyle bir ödev hazırlamamızı sağlayan Mehmet Elibol hocamızada bize kazadırdıklarından dolayı teşekkür ederim.
Elif BARCA – 100217010


Mentörlük sürecinden kazanımlarım ;
Öncelikle Efkan beye, Ertuğrul beye ve Umut beye ayrı ayrı çok teşekkür ederim. Bize şirketlerinde zaman ayırıp projemizle ilgilendikleri için çok minnettarım. İş hayatındaki projelerin dakiklik ve ciddiyet istediğini teyit etmiş olduk. Proje konusu için beyin fırtınası yaparak konumuzu bulmamamıza yardımcı olan Efkan beye teşekkür ederim. Ertuğrul bey den öğrendiğim kazanım ise gerçekten biliyorsanız o işi illa bir ofiste ya da kurumda çalışmanız şart değil. Home Ofis, onun için kendi kodunu yazdığı her yer onun işi bu çok azimli ve çalışkan olan birinin başarabileceği bir şey bence. Neden bizde olmayalım ki sorusunu kazandırdı. Umut bey ise gerçekten çok yardım sever ve öğretmeye açık bir insan. Bir kere görüştük ama motivasyonumuzu arttırıcı sözler, bize inandığını gösteren davranışlarından dolayı çok teşekkürler. Github’ı da umut bey sayesinde işlevini öğrenmiş olduk. Kısaca bu ödevi bize veren Mehmet Elibol hocamıza ve 3 mentörümüze de bize yardımcı oldukları için teşekkürlerimizi sunarız. 🙂 Her hangi bir yanlış davranışımız olduysa affola.

Afra Nur VATANSEVER

Teşekkürler.Sevgiyle Kalın.
Ayrıca Hosting için ve mental olarak destek için Haluk arkadaşımıza da sonsuz teşekkürler sunarız. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir